Jak przygotować idealną księgę pamiątkową – poradnik

Jak powinna wyglądać dobra księga pamiątkowa? Porady i sugestie

W dobie telefonów komórkowych z szybkim Internetem mało kto pamięta o pisaniu tradycyjnych listów, wysyłaniu kartek urodzinowych, czy nawet wywoływaniu zdjęć. Wydawać by się mogło, że już zapomnieliśmy, jaką przyjemnością są powroty do wspomnień, utrwalonych na prawdziwym papierze. Ostatnimi czasy te klasyczne, analogowe nośniki wspomnień na szczęście wracają do łask.

Wspomnienia utrwalone na papierze

Czy pamiętasz jeszcze pamiętniki, w których na każdej stronie znajdował się wpis z rymowanką od innej koleżanki ze szkoły? A może byłaś lub byłeś szczęśliwym posiadaczem „złotych myśli”, na stronicach których twoi przyjaciele odpowiadali na najdziwniejsze pytania? Wciąż przechowujesz zdjęcia z pierwszej wyprawy pod namiot albo na koncert bez rodziców? Nic w tym dziwnego. Te sentymentalne drobiazgi są najwspanialszymi pamiątkami, jakich można sobie zażyczyć.

W dorosłym życiu zbieranie pamiątek utrwalonych na papierze należy do rzadkości. Wyjątkiem bywają dedykacje w ofiarowanych książkach, sporadycznie autografy, a z okazji dużych uroczystości – efektowne księgi pamiątkowe. Kiedy warto pomyśleć o przygotowaniu takiej księgi i jak powinna ona wyglądać?

Kiedy przyda się księga pamiątkowa?

Księgę pamiątkową, nazywaną też czasem albumem pamiątkowym, warto przygotować na każdą uroczystość, w której uczestniczyć ma wielu ważnych dla ciebie gości. W ostatnich latach księgi pamiątkowe cieszą się olbrzymią popularnością wśród nowożeńców. Młode pary chętnie ustawiają stolik lub pulpit z taką księgą np. obok weselnej fotobudki.

Wpisy gości będą też piękną pamiątką innych imprez rodzinnych, takich jak chrzciny, komunie, rocznice ślubu, a nawet 18-te bądź okrągłe urodziny. Warto zauważyć, że ich obecność jest ciekawym urozmaiceniem dla uczestników spotkania, pobudza ich kreatywność i chęć twórczej zabawy – bez względu na wiek.

Idealna księga pamiątkowa

Jednak dobra księga pamiątkowa nie powinna przybierać formy zwykłego zeszytu. Jej wygląd powinien być zawsze dopasowany do rodzaju i rangi uroczystości, której towarzyszy. Dlatego warto rozejrzeć się za profesjonalną księgą. Znajdziesz ją w ofercie dobrych firm z branży fotograficznej, takich jak Fotoalbumy Malik.

Wybierając księgę pamiątkową, zwróć uwagę przede wszystkim na jej oprawę. Na mniej oficjalnych imprezach i przyjęciach dla młodzieży świetnie będzie prezentowała się księga w barwnej okładce, opatrzonej ciekawą grafiką.

Natomiast podczas bardziej doniosłych uroczystości, takich jak śluby albo oficjalne spotkania biznesowe (konferencje, targi, sympozja), wspaniałym dodatkiem będzie księga pamiątkowa w twardej, eleganckiej oprawie.

Księga pamiątkowa jest bardzo dobrym sposobem na zachęcenie gości hoteli, klubów i restauracji do pozostawienia pozytywnych opinii na temat wizyty w lokalu. Świetnym pomysłem jest ulokowanie księgi gości w holu czy okolicach szatni. W takich miejscach szczególnie istotna jest trwałość księgi, toteż wybierz egzemplarz z papierem wysokiej jakości. Doskonałą propozycją są księgi w oprawach skórzanych, zdobionych ciekawymi tłoczeniami.

Materiał partnera