Flakony na perfumy

Jak perfumy trafiają do flakonów? Tajniki produkcji

Szczegóły dotyczące receptur konkretnych zapachów objęte są tajemnicą handlową. Do opinii publicznej podawane są jedynie informacje dotyczące kolejnych etapów produkcji perfum, a zdarza się, że i ta wiedza ujawniana bywa niechętnie. Jeśli jesteś ciekaw, jak przebiega proces powstawania perfum, to artykuł dla Ciebie.

Wzorzec perfum

Pierwszym, najważniejszym krokiem, bez którego nie może być mowy o perfumach, jest oczywiście stworzenie i dopracowanie receptury perfum. Etap ten może trwać nawet kilka lat, jednak nie da się go przeskoczyć i nie powinno się go przyspieszać. Oczywiście dopiero kiedy ma się już gotowy idealny wzorzec, można przejść do etapu produkcji. To właśnie na tym wzorcu będzie się opierał wytwórca.

Wysokiej jakości składniki

Masową produkcję perfum zleca się najczęściej zewnętrznej firmie, jednej ze specjalistycznych rozlewni, które wyposażone są w dedykowane linie produkcyjne i odpowiedni sprzęt, między innymi maszyny do napełniania perfum. Takie przedsiębiorstwa są także w stanie zapewnić wysokiej jakości składniki, które przełożą się m.in. na trwałość zapachu, dłuższy termin ważności, a także powtarzalność rezultatu. Każda z tych kwestii jest ważna, ale ta ostatnia bywa uznawana za najważniejszą. Bowiem zapach gotowego produktu stworzonego według podanej receptury może odbiegać od zapachu wzorca, jeśli użyje się niedoskonałych składników, a tego należy za wszelką cenę unikać. Rezultat powinien przynajmniej w 99% pokrywać się z wzorcem.

Powstawanie esencji zapachowej

Kompozyty zapachowe mieszane są ze sobą, koniecznie w odpowiedniej kolejności, i macerowane z zachowaniem bezwzględnej sterylności w ogromnym kotle zwanym reaktorem. Powstały w ten sposób płyn to esencja zapachowa, która następnie jest poddawana kolejnym działaniom m.in. dodane do niej zostaną substancje konserwujące i uzupełniające.

Esencja zapachowa musi zostać poddana rozcieńczeniu, najczęściej przy pomocy etanolu, aby uzyskać założoną koncentrację perfum. Jak powszechnie wiadomo, to, co kryje się pod nazwą „perfumy” w mowie potocznej, faktycznie może odnosić się do różnego rodzaju roztworów: wód toaletowych, perfumowanych, kolońskich i innych. Przyjmuje się, że perfumy właściwe to roztwór, który zawiera od 15–40% esencji zapachowej.

Napełnianie flakonów perfumami

Na każdym etapie przeprowadzane są odpowiednie testy jakości, które mają za zadanie przede wszystkim sprawdzić porównywalność produktu z wzorcem. Dopiero po pozytywnym przejściu takich testów roztwór może w końcu trafić do butelkowania. Pracownik firmy Solmatic z Jaworzna, producenta maszyn produkcyjnych na zamówienie, tak opisuje ten etap produkcyjny:

W rozlewni uruchamia się specjalistyczne maszyny do napełniania flakonów, które muszą odznaczać się wyjątkową precyzją i być utrzymywane w absolutnie sterylnych warunkach. Urządzenia na linii produkcyjnej są również odpowiedzialne za zamykanie flakonów perfum – szczelne zaciskanie atomizerów i nakładanie nakrętek. W zależności od wybranej maszyny do perfum może ona osiągać wydajność od 20 do aż 60 napełnionych flakonów na minutę.

Flakony powinny być wykonane z ciemnego szkła, aby w efektywny sposób chronić zawartość przed zniszczeniem. Na roztwory zapachowe bardzo negatywnie wpływają promienie słoneczne, a także wysokie i niskie temperatury. W wyniku działań tych czynników zapachy mogą stracić swoje właściwości. Dlatego też flakony przechowywane są w specjalnych kontenerach izotermicznych, odpowiedzialnych za utrzymanie stałej temperatury. Ostatecznie gotowe produkty poddawane są konfekcjonowaniu: są pakowane w kartoniki, foliowane, magazynowane.

Materiał partnera