Pałka teleskopowa

Jak obchodzić się z pałką teleskopową?

Zdolność do samoobrony jest bardzo ważna – nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie bronić siebie lub bliskich osób przed agresywnym napastnikiem. Zamiast polegać wyłącznie na własnej sile, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Jednym z nich jest pałka teleskopowa. W jaki sposób jej używać, by zwiększyć swoje szanse w niebezpiecznej sytuacji i nie wyrządzić nikomu niepotrzebnej krzywdy.

Czy posiadanie pałki teleskopowej jest legalne?

Zgodnie z art. 4 ustawy o broni amunicji za broń uznaje się m.in. pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takie materiału, a także pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy. Zgodnie z opiniami wielu ekspertów i instytucji takich jak Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji, pałka teleskopowa nie spełnia tych warunków, dlatego też nie jest uznawana za broń. A zatem posiadanie i używanie jej jest legalne pod warunkiem, że posiadacz jest osobą pełnoletnią i używa jej jedynie do obrony koniecznej. Inne zastosowanie użycia pałki teleskopowej wobec innych osób (np. w celu zastraszenia kogoś) jest niedozwolone.

Szeroki wybór pałek teleskopowych znajdziemy w ofercie firmy SECPOL.

Przechowywanie i noszenie pałki

Aby pałka była skutecznym środkiem do samoobrony, musi być łatwo dostępna. Dlatego najlepiej nosić ją w kaburze przypiętej do paska spodni – dzięki niej w razie wystąpienia zagrożenia można dobyć broni w ciągu zaledwie dwóch sekund. Noszenie pałki przy pasku ma jednak pewien minus – staje się ona widoczna, dlatego napastnik może zachować większą czujność lub zacząć atak od odebrania nam broni. Alternatywnym rozwiązaniem jest trzymanie pałki w głębokiej kieszeni, po wewnętrznej stronie kurtki lub w plecaku.

Rozkładanie pałki

Rozłożenie pałki wymaga jednego ruchu – wystarczy zamachnąć się nią w górę lub w dół, by człony broni wysunęły i zablokowały na odpowiedniej długości. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również rozłożyć broń już w trakcie ataku na napastnika.

Uderzanie napastnika

Samoobrona polega na powstrzymaniu ataku lub obezwładnieniu przeciwnika, a nie pobiciu go. Dlatego zaleca się przede wszystkim uderzanie w newralgiczne punkty ciała napastnika, np. dłoń trzymającą nóż lub inną broń, ramię lub udo. Uderzać należy tak, by trafiać w przeciwnika powierzchnią wzdłużną pałki, a nie jej czubkiem, prostopadle do ciała – takie uderzenie może spowodować złożenie się broni. Ważne jest również by zachować odpowiedni dystans – długa pałka jest w stanie to ułatwić.

Pamiętaj o treningu

Zanim zaczniemy nosić pałkę teleskopową na co dzień warto odbyć specjalny kurs samoobrony. Podczas niego zwiększymy swoje umiejętności w posługiwaniu się pałką. Jest to ważne, ponieważ bez przeszkolenia broń może okazać się bezużyteczna. Ponadto istnieje ryzyko, że napastnika sam wytrąci nam broń i użyje jej przeciw nam.

Materiał partnera