Naprawa obrazów

Jak naprawia się obrazy?

Konserwatorzy dzieł sztuki poświęcają wiele czasu na przywracanie przedmiotów zabytkowych i przedstawiających szczególnie wysoką wartość kulturową lub materialną do odpowiedniego stanu. Prowadzona renowacja obejmuje wszystkie ich elementy – w przypadku malarstwa będą to nie tylko same obrazy, ale często także ich wartościowe ramy. Metody służące do naprawy uszkodzeń są różne – od stosowania naświetlania podczerwienią po korzystanie z tradycyjnych chemikaliów.

Co może wpływać na stan dzieł sztuki?

Wszystkie dzieła sztuki są narażone na powolny proces niszczenia związany ze stopniową utratą właściwości materiałów, z użyciem których powstały, a także w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych. W grę wchodzi tu osadzanie się zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, które nierzadko zawierają metale ciężkie, cząsteczki substancji agresywnych chemicznie, a także wszelkiego typu pyły. Będą to również zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, nieodpowiedni poziom wilgotności i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej są to zadrapania, pęknięcia lub odłupania, a także naruszenia struktury wskutek pojawiających się wstrząsów. Nie można również zapominać o działaniu wody i padających na dzieło promieniach słońca zawierających również szkodliwy UV i przyspieszające procesy starzenia i rozkładu użytych chemikaliów.

Jakie działania mogą pomóc w przywróceniu dawnej świetności cennym obiektom?

Arsenał środków używanych podczas konserwacji jest bardzo rozbudowany. Nierzadko obejmuje jedynie gruntowne czyszczenie powierzchni i usuwanie osadzonych na powierzchni substancji przy użyciu środka dobranego do ich rodzaju i wykorzystanej techniki malowania od zwykłej wody po olej lniany. Często zakres interwencji musi być jednak szerszy i objąć m.in. uzupełnienie wykruszeń, a w skrajnych sytuacjach nawet wymianę podobrazia. W przypadku renowacji ram po czyszczeniu przeprowadza się najczęściej procedurę uzupełniania ubytków, która pozwala na odtworzenie jej pierwotnej geometrii i odrestaurowanie wszelkich zdobień i ornamentów. Stosowane w tym celu są rozmaite substancje – np. żywice epoksydowe lub specjalne masy ramiarskie. W wielu przypadkach konieczne jest też przywrócenie istniejącego wykończenia – np. złoceń. W tym celu niezbędne będzie ponowne wykonanie całej procedury – uzupełnienie podkładu i naniesienie złota płatkowego, co wymaga starannego dopasowania jego zabarwienia.

Materiały do renowacji dzieł sztuki można znaleźć u ich dystrybutorów. Akcesoria i wszystkie substancje niezbędne do wykonania złoceń są dostępne m.in. w ofercie firmy EDAN, która specjalizuje się w sprzedaży materiałów i narzędzi do pozłotnictwa.

Materiał partnera