Legalne, ekologiczne sposoby na pozbycie sie gruzu

Jak legalnie pozbyć się gruzu, by zadbać o środowisko?

Właściwe utylizowanie odpadów jest niezwykle ważnym zadaniem. Obowiązkiem każdego człowieka jest dbanie o kondycję środowiska naturalnego. Nie ma możliwości, by gruz wrzucić do zwykłego kosza na śmieci, jest to niezgodne z prawem. Jeśli tak się stanie, to na osobę odpowiedzialną za złamanie prawa nakładana jest spora grzywna. Dobrze więc wiedzieć, jak legalnie, ale też z dbałością o środowisko pozbyć się nagromadzonego gruzu.

Metody utylizacji odpadów – która z nich dotyczy gruzu?

Kiedy przychodzi potrzeba wywiezienia gruzu z terenu budowy, wielu osobom przychodzi moment zastanowienia się nad tym, jak właściwie utylizowany jest ten materiał. W Polsce stosuje się trzy podstawowe sposoby utylizacji odpadów. Zdecydowanie najgorszym z nich, mając na uwadze kwestie ekologiczne, jest zakopywanie śmieci w uprzednio przygotowanej dziurze w ziemi. Niestety nie wszystkie odpady nadają się do innego typu utylizacji i by się ich pozbyć, pozostaje umieszczenie ich w specjalnym otworze, który finalnie jest szczelnie plombowany. Nieco lepszą metodą pozbywanie się śmieci jest spalanie. Nie jest to, co prawda, rozwiązanie ekologiczne, ale jego pozytywną stroną jest pozyskiwanie w ten sposób na przykład tlenku węgla, metanu czy węgla drzewnego, które mogą zostać następnie wykorzystane w wielu zakładach przemysłowych.

Zdecydowanie najlepszą formą pozbywania się odpadów jest poddawanie ich recyklingowi. Na szczęście gruz można utylizować właśnie w ten sposób. Jest to materiał, który właściwie oczyszczony może być ponownie używany. Recyklizacja gruzu jest więc jedynym sposobem na jego legalne pozbycie się

– wyjaśnia ekspert z firmy PHU Wojciech Ładniak z Pustkowa.

Gruz jest więc materiałem, który z powodzeniem można wielokrotnie wykorzystywać. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej recyklizacji, podczas której gruz jest dokładnie oczyszczany, a następnie skruszany. W ten sposób powstaje prawdziwie cenny w branży budowlanej materiał, będący niezwykle przydatny podczas różnego rodzaju robót. Recykling pozwala nie tylko chronić nasze środowisko naturalne, ale i generować nierzadko znaczne korzyści ekonomiczne: ponownie wykorzystany gruz to czysta oszczędność.

Profesjonalny wywóz gruzu

Każdorazowo, kiedy podczas prac budowlanych nagromadzona zostaje duża ilość gruzu, warto skorzystać z oferty profesjonalistów zajmujących się wywozem gruzu. W ten sposób zaoszczędzić można nie tylko swój czas, który w przeciwnym wypadku zostałby poświęcony na poszukiwanie właściwego kontenera, pojazdu transportującego, a następnie miejsca, do którego trafi gruz, ale i nierzadko pieniądze. Może się okazać, że wynajęcie firmy zajmującej się kompleksową pomocą w pozbywaniu się odpadów budowlanych, będzie o wiele tańsze niż samodzielnie organizowanie wywozu gruzu.

Materiał partnera