profile aluminiowe

Jak frezować profile aluminiowe?

Obróbka profili aluminiowych wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu, którym dysponują firmy zajmujące się takimi usługami. W tym celu wykorzystuje się sterowane numerycznie (CNC) urządzenia  pionowe i poziome pozwalające na uzyskanie oczekiwanego efektu w pełni zgodnego z projektem. Na czym dokładnie polega frezowanie profili aluminiowych i jakie sprzęty są używane podczas tego procesu?

Czym jest frezowanie aluminium?

Frezowanie to jeden z podstawowych procesów obróbki metalu polegający na skrawaniu materiału w odpowiedni sposób. W wyniku takiego działania profile zyskują konkretny kształt zgodny z wymaganiami klienta. Frezarki radzą sobie zarówno z powierzchniami płaskimi, jak i krzywoliniowymi, brzegami gwintów, kołami zębatymi i innymi elementami o skomplikowanych formach. W przypadku profili aluminiowych proces ten pozwala na stworzenie rowków, otworów i pozostałych wycięć.

Frezowanie metalu dzieli się na przeciwbieżne i współbieżne. Pierwszy rodzaj polega na uzyskaniu przeciwnego kierunku prędkości ruchu obrotowego frezu i obrabianego przedmiotu. Taki typ pracy daje gorszą jakość powierzchni, dlatego jest używany podczas wstępnego formowania aluminium. Frezowanie współbieżne to zupełnie odwrotna sytuacja, w której oba kierunki są takie same. Taki rodzaj obróbki nie utwardza materiału, ale wyzwala duże drgania oddziałujące na frez.

Sprzęt do frezowania profili aluminiowych

Firmy zajmujące się frezowaniem profili aluminiowych, takie jak Admot, korzystają z profesjonalnego sprzętu, czyli frezarek CNC do metalu. Pozwalają one na zaprogramowanie działań w taki sposób, by samodzielnie wykonywać konkretną sekwencję, co znacznie zwiększa wydajność procesów produkcyjnych. Frezowanie jest wykorzystywane w przypadku wszystkich profili aluminiowych, które wymagają stworzenia precyzyjnych detali w postaci rowków czy otworów. Z tego powodu postawienie na zautomatyzowane rozwiązania pozwala na przyspieszenie obróbki, co przekłada się na zwiększenie liczby tworzonych egzemplarzy w danym czasie.

Jak frezować profile aluminiowe?

Frezowanie profili aluminiowych za pomocą zautomatyzowanego sprzętu wymaga jedynie wyliczenia konkretnych parametrów i zaprogramowania kolejnych działań. Tradycyjna obróbka metalu stosowana przez osoby prywatne jest nieco bardziej skomplikowana. Polega ona na wybraniu właściwego frezu i ustawieniu aluminiowego profilu w odpowiedni sposób, co niekiedy może skutkować nierównymi rowkami i niesatysfakcjonującym efektem. Z tego powodu lepiej pozostawić obróbkę aluminium specjalistycznym firmom dysponującym odpowiednim sprzętem.

Materiał partnera