fajerwerki

Jak fajerwerki wpływają na środowisko? Fakty i mity

Choć fajerwerki towarzyszą ludzkości już od czasów starożytnych, to wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Efektowny pokaz wielobarwnych świetlnych pióropuszy na nocnym niebie to idealne zwieńczenie różnego rodzaju imprez masowych, wydarzeń kulturalnych czy prywatnych przyjęć. Sztuczne ognie mają wielu miłośników, jednak ich odpalanie budzi w ostatnich latach coraz więcej kontrowersji. Zarzuca się im negatywny wpływ na środowisko. Czy rzeczywiście fajerwerki są dla niego szkodliwe?

Fakty i mity dotyczące szkodliwego wpływu fajerwerków na środowisko

1. Psy boją się fajerwerków
Najczęściej powtarzanym mitem dotyczącym fajerwerków jest to, że wszystkie psy panicznie się ich boją. W wielu miejscach można natknąć się na informację, że największa liczba psów trafia do schronisk w Sylwestra, czyli w noc, kiedy na niebie rozbłyska najwięcej sztucznych ogni. Okazuje się, że psy (podobnie jak ludzie oraz inne zwierzęta) mają swoje indywidualne preferencje. Niektóre z nich boją się głośnych wystrzałów i oślepiających błysków, inne w ogóle nie zwracają na nie uwagi. Analizując dane z polskich schronisk dla bezdomnych zwierząt, szybko można dojść do wniosku, że ani w grudniu, ani w styczniu nie odnotowują one zwiększonej liczby przyjęć zwierząt. Okres zwiększonych przyjęć przypada natomiast na miesiące letnie.

2. Fajerwerki są bardzo głośne, dlatego płoszą dzikie zwierzęta
Na rynku dostępnych jest coraz więcej cichych fajerwerków, które zapewniają zapierające dech w piersiach efekty wizualne, ale nie emitują praktycznie żadnych dźwięków. Z tego powodu nazywane są silentami. Takie sztuczne ognie są szczególnie polecane na pokazy odbywające się w bliskim sąsiedztwie lasów, parków lub innych terenów zielonych, gdzie mieszkają dzikie zwierzęta. To również doskonała propozycja, jeżeli pokaz ma być oglądany przez młodszych widzów. Bogaty wybór tego typu produktów oferuje m.in. Hurtowania Fajerwerków AS.

3. Nie wszystkie fajerwerki wydzielają szkodliwe dla środowiska i zdrowia substancje
Na rynku dostępne są fajerwerki, których skład nie jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Mowa o sztucznych ogniach, które zawierają np. takie metale ciężkie jak bar albo antymon. Pierwiastki te podczas spalania mogą powodować powstawanie szkodliwych związków, które są toksyczne i przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza. Na szczęście coraz więcej fajerwerków nie ma w sobie tych metali. Są one zastępowane nieszkodliwym berylem, magnezem albo wapniem. Pokazy organizowane z użyciem tego typu sztucznych ogni są zdrowsze.

4. Każdy pokaz fajerwerków to szkodliwy hałas, którego można uniknąć
Nie da się ukryć, że fajerwerki są głośną atrakcją. Jednak każdy publicznie organizowany w naszym kraju pokaz sztucznych ogni musi spełniać rygorystyczne normy dotyczące poziomu głośności. Wbrew pozorom o wiele głośniejsze od pokazów pirotechnicznych są różne elementy na stałe wpisane w środowisko miejskie takie jak samoloty, ruch uliczny w godzinach szczytu czy koncerty.

5. Ptaki uciekając przed hukiem fajerwerków, giną w popłochu
Od kilku lat można spotkać się z często powtarzanym w mediach mitem, który mówi, że ptaki podczas pokazów pirotechnicznych histerycznie wzbijają się w powietrze i całkowicie zdezorientowane latają nad ziemią, co często kończy się dla nich tragicznie, gdyż giną, rozbijając się o szyby, budynki czy drzewa. W Holandii przeprowadzono obserwację ornitologiczną podczas sylwestrowego pokazu pirotechnicznego i okazało się, że ptaki na skutek huku faktycznie wzbiły się w powietrze, jednak nie znaleziono żadnych martwych ciał.

Materiał partnera