Zagęszczarka do gruntu

Jak działają zagęszczarki do gruntu?

Zagęszczarka do gruntu jest maszyną, która służy do zagęszczania podłoża. Proces polega na usunięciu z niego nadmiaru wody i powietrza, aby uzyskać bardziej zwartą postać gleby. Dzięki temu – przygotowany grunt nadaje się pod prace w zakresie infrastruktury. To, w jakim stopniu ziemia jest zwarta – przekłada się więc na stabilność całej, osadzonej na niej konstrukcji. Dowiedz się, jak działają zagęszczarki do gruntu i kiedy warto z nich skorzystać!

Zagęszczarki do gruntu – jak działają i kiedy należy ich użyć?

Jedną z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem prac budowlanych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Aby to zrobić, należy zagęścić grunt, czyli zwiększyć jego gęstość objętościową. W tym celu warto kupić lub wypożyczyć specjalistyczne sprzęty, czyli zagęszczarki do gruntu. W efekcie, w zagęszczonym miejscu uzyska się większą nośność. Taka czynność:

  • zwiększa wytrzymałość gruntu na ścinanie,
  • zmniejsza przepuszczalność wody,
  • redukuje porowatość gleby.

Pod żadnym pozorem nie powinno się pomijać prac związanych z zagęszczaniem gruntu. W przeciwnym razie, luźna gleba usypywana na siebie lub odkopywana w procesie przygotowania będzie z czasem osiadała. W takich przypadkach dochodzi do deformacji budowli, a nawet jej zapadania. Konsekwencją tego zjawiska są katastrofy budowlane. Tyczy się to zarówno dróg, jak i mostów czy budynków mieszkalnych.

Zasada pracy urządzeń nie jest skomplikowana. Zagęszczarki do gruntu powodują, że ziemia utwardzana jest poprzez nacisk wibrującej płyty na podłoże. Dzięki temu, z łatwością można pozbyć się nadmiernego powietrza, które gromadzi się między drobinami ziemi. W efekcie pusta przestrzeń zostaje wypełniona i ściśnięta poprzez cząsteczki danego kruszywa. Tylko na tak przygotowanym gruncie można wykonywać dalsze prace budowlane.

Gdzie sprawdzą się zagęszczarki dwukierunkowe?

Na rynku znaleźć można kilka typów zagęszczarek do gruntu. Mogą być one:

  • jednokierunkowe,
  • nawrotne,
  • podczepiane,
  • kroczące.

Dużą popularnością cieszą się zagęszczarki jednokierunkowe. Są to niewielkie maszyny, które sprawdzają wszędzie tam, gdzie nie zmieści się większy sprzęt. Będą odpowiednie przy małym natężeniu prac. Warto podkreślić, że korzystająca z urządzenia osoba musi przesunąć sprzęt w sposób ręczny. Z tego powodu takie zagęszczarki charakteryzują się niską wagą.

Aby odpowiednio wykonać prace ziemne, należy skorzystać z usług specjalistów zajmujących się sprzedażą lub wypożyczeniem sprzętu. Firma PROTECH oferuje klientom urządzenia usprawniające wszelkie prace remontowo-budowlane.

Materiał partnera