drukowanie etykiet na paczki

Jak działają drukarki bezkontaktowe?

Drukarki przemysłowe bezkontaktowe to urządzenia do tworzenia etykiet transportowych, magazynowych oraz specjalnych, które są odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Wysoka funkcjonalność tego typu drukarek jest efektem wciąż doskonalonej technologii, która jest pomocna w oznakowaniu towarów. Różnorodność takich urządzeń sprawia, że znajdują one szerokie zastosowanie.

Jak działają drukarki bezkontaktowe?

Oznaczanie powierzchni przez drukarkę bezkontaktową odbywa się przez kontrolowany ruch towaru w stosunku do głowicy urządzenia. Powinien mieć określoną prędkość. W niektórych typach trzeba poruszyć głowicą. Przydatne jest to zwłaszcza w przypadku ciężkich i nieporęcznych przedmiotów.

Najbardziej ogólny podział drukarek bezkontaktowych, które oferowane są przez takich dystrybutorów, jak ELABEL, to urządzenia strumieniowe, jednodyszowe i wielodyszowe. Dwa pierwsze typy działają przez zastosowanie dwuskładnikowych, szybkoschnących tuszów. Takie drukarki mogą drukować szybko i na wielu rodzajach produktów. Są przez to zdecydowanie wydajniejsze od drukarek bezkontaktowych wielodyszowych.

W drukarkach wielodyszowych jednoskładnikowy tusz zostaje doprowadzony pod ciśnieniem do dysz i przy pomocy elektrozaworów nanoszony na towar. Początkowo ten typ urządzenia stosowany był do stosunkowo dużych napisów, jednak postęp technologiczny spowodował to, że aktualnie nadają się one do drukowania wszystkich formatów liter.

Drukarki bezkontaktowe zazwyczaj muszą pracować w trudnych warunkach. Mogą to być wysokie lub niskie temperatury, podwyższona wilgotność czy zapylenie. Czasem są to również drgania. Producenci tych urządzeń biorą to wszystko pod uwagę.

Jeżeli chodzi o rodzaj powierzchni, na jakiej możliwe są wydruki, to jest ich wiele. Praktycznie na każdym materiale da się zrobić nadruk. Druk trwale przylega zarówno do papieru, folii, metalu, tworzywa sztucznego, jak i do tkaniny.

Rola drukarek bezkontaktowych w przemyśle

Drukarki bezkontaktowe są urządzeniami, bez których trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek produkcję i handel. Wydruki zrobione tymi drukarkami są nie tylko pomocą w magazynowaniu wewnątrz zakładu czy też w momencie sprzedaży, ale także stanowią informację o towarze.

Działami, gdzie najbardziej przydają się drukarki bezkontaktowe, jest szeroko rozumiany przemysł, cała branża spożywcza oraz dział produkcji farmaceutycznej i kosmetycznej. Nadruki wykonuje się zarówno na pojedynczych towarach, jak i na opakowaniach zbiorczych.

Materiał partnera