automat vendingowy maszyna dzialanie

Jak działają automaty vendingowe?

Automaty vendingowe można spotkać w wielu budynkach użyteczności publicznej, w tym w szpitalach, szkołach, biurowcach czy na uczelniach. Pozwalają one na zakupienie przekąsek, napojów lub innych niezbędnych przedmiotów bez konieczności angażowania sprzedawcy. Na czym dokładnie polega działanie automatów samosprzedających i jak nabyć konkretny towar z ich wykorzystaniem?

Czym są automaty vendingowe?

Automaty vendingowe, inaczej określane jako sprzedażowe lub samosprzedające, to urządzenia pozwalające na kupienie towarów bez konieczności angażowania dodatkowych osób. Płatność odbywa się poprzez wrzucenie monety do otworu, a następnie wybranie konkretnego produktu za pomocą odpowiedniego numeru. Z automatem vendingowym bez wątpienia spotkał się każdy mieszkaniec miasta, który choć raz odwiedzał obiekty użyteczności publicznej.

W automatach vendingowych najczęściej sprzedaje się drobne przekąski i napoje, jednak coraz częściej można spotkać urządzenia, w których umieszczono chusteczki, środki do dezynfekcji, baterie, papierosy czy inne przedmioty tego typu. Popularne są także modele pozwalające na zakupienie kawy lub herbaty w jednorazowym kubeczku oraz modele odpowiadające za dystrybuowanie biletów na płatnych parkingach.

Działanie automatów vendingowych

Działanie automatów vendingowych bazuje głównie na komputerze odpowiadającym za uwolnienie konkretnego produktu. Ich zadaniem jest zastąpienie człowieka w procesie sprzedaży, wydając klientowi odpowiedni towar po wpłaceniu danej sumy. Odbywa się to poprzez obrót sprężyny i wypchnięcie przedmiotu do komory zrzutowej.

-Automaty samosprzedające muszą być wyposażone w rozwiązania rozpoznające monety, banknoty lub systemy obsługujące płatność kartą. Poszczególne typy takich urządzeń działają w różny sposób. Najpopularniejszymi modelami są zwykłe konstrukcje spiralowe, mlekomaty, kawomaty, biletomaty i automaty do gier

– mówi specjalista z firmy Batex.

Automaty vendingowe składają się z przestrzeni na produkty, systemu ich wydawania oraz sieci przewodów łączących komputer z poszczególnymi fragmentami urządzenia. Zwykle rozwiązania odpowiadające za przyjmowanie płatności montuje się osobno, ponieważ zdarzają się miejsca, takie jak na przykład firmy, w których korzystanie z automatów jest bezpłatne.

Działanie poszczególnych automatów różni się w zależności od sprzedawanych towarów. Zazwyczaj jednak mechanizm jest podobny i wymaga wybrania odpowiedniego produktu na dotykowym panelu lub poprzez skorzystanie z przycisków. Następnie należy wpłacić konkretną sumę, a automat samodzielnie wyrzuci przedmiot do komory zrzutowej.

Materiał partnera