Jak dziala e-monitoring

Jak działa e-monitoring?

Aktualnie obserwowany jest duży wzrost przestępczości. Mało kto decyduje się, choć na chwilę zostawić swój dom bez dozoru. Idealnym wyjściem może okazać się skorzystanie z najnowszych osiągnięć technologii informatycznej. Daje ona możliwość obserwowania przez Internet całego wnętrza domu, a także terenów wokół niego. Ciągle rosnąca szybkość przesyłu danych w sieci sprawia, że można oglądać obraz w czasie rzeczywistym.

Jakie urządzenia mogą służyć do e-monitoringu?

Do e-monitoringu przede wszystkim niezbędne są kamery. Może być ich nawet kilka, umieszczonych w różnych punktach domu czy posesji i nadających obraz z tych miejsc. Obraz przesyłany jest za pomocą internetu, a odbierać go można przez komputer, laptop czy też smartfon. Sprawia to, że ten typ monitoringu jest bardzo wygodny. Na urządzeniu odbierającym obraz niezbędna jest odpowiednia aplikacja.

Monitoringiem przez internet może zarządzać sam właściciel obiektu, jak też dobra firma ochrony osób i mienia, takka jak Agencja Ochrony GLOK. Obraz może być oglądany z poziomu każdej przeglądarki, jednak do skonfigurowania sprzętu potrzebna jest odpowiednia wtyczka systemowa.

Przez sieć następuje przesył obrazu, ale również głosu i to w obie strony w ten sposób, że możliwa jest nawet rozmowa. Zależnie do potrzeb osiągalne jest również nagrywanie danych płynących z kamer i mikrofonów.

Instalując kamerę, należy oczywiście sprawdzić jej pole zasięgu. Według prawa monitorowanie terenów należących sąsiada bez jego zgody jest nielegalne.

W jakich przypadkach używa się e-monitoringu?

Takich systemów, jak e-monitoring, mogą używać praktycznie wszyscy, zarówno agencje ochrony, jak i osoby prywatne. Te pierwsze stosują to narzędzie równolegle z innymi do ochrony powierzonego im mienia, głównie domów i budynków przemysłowych.

W sferze prywatnej właściciel ma możliwość za pomocą e-monitoringu sprawdzić, co się dzieje w domu. Niekoniecznie wtedy, gdy jest pusty. W ten sposób można kontrolować przebywające w domu dzieci lub osoby starsze, jednocześnie mając z nimi kontakt głosowy.

Taka forma monitoringu może być także pomocna, gdy w domu zostają zwierzęta z lękiem separacyjnym. Bardzo często sposobem używania tego typu monitoringu jest umieszczanie kamer w gniazdach dzikich ptaków i obserwowanie, jak rosną pisklęta.

Z e-monitoringu korzystają też właściciele pensjonatów i obiektów sportowych. W takim przypadku każdy potencjalny klient ośrodka może przed podjęciem decyzji o przyjeździe poobserwować, co się dzieje w obiekcie.

Materiał partnera