centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Jak działa centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła?

Centrala wentylacyjna jest głównym urządzeniem systemu wentylacji mechanicznej, odpowiedzialnego za wyciąganie zużytego powietrza z pomieszczeń. Jednocześnie  dostarcza świeże, przefiltrowane i czyste powietrze do środka. Wyposażenie centrali w funkcję odzysku ciepła sprawia, że możliwe staje się wykorzystanie energii z usuwanego powietrza i uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu.

Funkcjonowanie systemu wentylacji z centralą wentylacyjną

Najważniejszą funkcją centrali wentylacyjnej (określanej również mianem rekuperatora) jest mechaniczne usuwanie zużytego powietrza i wymiana na świeże, przefiltrowane. Wysokiej jakości filtry usuwają alergeny, bakterie i grzyby, co ma zbawienny wpływ na zdrowie użytkowników budynku.

Proces wymiany jest kontrolowany dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania, zapewniającemu energooszczędną oraz wydajną pracę wentylacji. Odpowiednio dobrane sterowniki nadzorują temperaturę, jakość filtrów oraz prędkość pracy wentylatorów.

Odzysk ciepła stanowi tu funkcję dodatkową, która pozwala na oszczędności w ogrzewaniu na poziomie nawet 30%. Specjalny wymiennik ogrzewa nawiewane powietrze z zewnątrz za pomocą energii uzyskanej z powietrza usuwanego.

Firma V-SERWIS pomaga w doborze optymalnej centrali wentylacyjnej, prowadzi montaż i serwis takich urządzeń. Należy pamiętać, by planując niniejszą inwestycję, uwzględnić ilość energii elektrycznej, jaka jest pobierana przez wentylatory, kubaturę pomieszczeń oraz moc wybranego systemu. Właściwe dopasowanie tych elementów sprawi, że możliwe będzie dostosowywanie siły i skuteczności wentylacji do bieżących oraz przyszłych potrzeb odbiorców.

Elementy systemu wentylacji z centralą wentylacyjną

W tzw. pomieszczeniach czystych, a więc pokojach i jadalniach montowane są punkty nawiewne. Podczas gdy w kuchniach, łazienkach, wiatrołapach czy korytarzach, lokalizuje się punkty wywiewne. Ruch powietrza generowany jest przez specjalne wentylatory podłączone do prądu. Centrala wentylacyjna jest sterowana nowoczesną elektroniką (systemem sterowania), który obejmuje sterownik, a więc manualne, przełączeniowe lub dotykowe panele sterujące. Pozwala on na ustawienie prędkości wentylatorów, ale również tzw. temperatury komfortu w danym pomieszczeniu, którą będzie utrzymywał rekuperator.

Możliwe jest tu ponadto podłączenie czujnika dwutlenku węgla, który zwiększy moc pracy w momencie wykrycia wzrostu poziomu zanieczyszczenia powietrza, przez co zwiększy się bezpieczeństwo w pomieszczeniach.

Materiał partnera