Pompa hydrauliczna w układzie napędowym

Jak dopasować pompę hydrauliczną do układu napędowego?

Niepozorne urządzenie, jakim jest pompa hydrauliczna, odpowiada za działanie wielu innych elementów – szczególnie w przemyśle. Silniki hydrauliczne umożliwiają zamianę ciśnienia hydraulicznego oraz przepływającą w nim medianę na obrót i rotację. Połączenie silnika oraz pompy hydraulicznej tworzy układ umożliwiający przeniesienie energii. Stworzony w ten sposób napęd jest bardzo wydajny, a przy tym prosty w obsłudze.

Czym dokładnie jest pompa hydrauliczna?

Zdecydowana większość hydrauliki przemysłowej działa ze względu na ciecz, a dokładnie jej przepływ po układzie hydraulicznym. W celu uzyskania kontroli nad poszczególnymi maszynami oraz aby móc sterować ich silnikami konieczne jest nadanie jej odpowiedniego ciśnienia, określanego mianem energii hydraulicznej.

Energię hydrauliczną wytwarza się za pomocą urządzeń, jakimi są pompy hydrauliczne. Tłoczona przez nie ciecz pod odpowiednim ciśnieniem pobiera ją. Ponadto swój początek zawdzięcza ona energii kinetycznej, a dopiero wspomniany sprzęt umożliwia jej zamianę. 

– Głównym zadaniem pompy hydraulicznej jest zatem wytwarzanie określonego ciśnienia, które odpowiada za zasilanie układu hydraulicznego. Warto podkreślić, że w przypadku pomp hydraulicznych, do ich prawidłowego funkcjonowania stosuje się także olej – podkreśla specjalista z Hydro-Dyna Mechanika Maszyn.

Z uwagi na szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, można wyróżnić kilka rodzajów pomp hydraulicznych, do których należą modele:

  • łopatowe,
  • śrubowe,
  • zębate.

Czym są silniki hydrauliczne?

Głównym zadaniem silnika hydraulicznego jest zamiana ciśnienia hydraulicznego oraz przepływającą przez niego medianę – najczęściej olej – na moment obrotowy oraz rotację. Budowa silnika hydraulicznego jest zbliżona do pompy hydraulicznej. W zakładach produkcyjnych wykorzystuje się system oparty na połączeniu silnika hydraulicznego z pompą hydrauliczną. Taki zestaw umożliwia prawidłowe przeniesienie oraz wykorzystanie energii hydraulicznej.

Silniki hydrauliczne wykorzystuje się na szeroką skalę w przedsiębiorstwach produkcyjnych, chociaż nie tylko. Są one także elementem takich maszyn jak wyciągarki, żurawie, podajniki, rozdrabniacze, czy pojazdów wojskowych.

Jak dopasować pompę hydrauliczną do silnika hydraulicznego?

Dopasowanie dwóch elementów nie należy do najłatwiejszych zadań. Chcąc je spasować ze sobą, konieczna jest specjalistyczna wiedza, a często także wykorzystanie skomplikowanych obliczeń matematycznych. Najważniejszą kwestią jest jednak zapewnienie silnikowi właściwej ilości niezbędnej energii umożliwiającej jego pracę. Oznacza to, że pompa hydrauliczna powinna pracować pod określonym ciśnieniem, które umożliwi wygenerowanie wystarczającej energii hydraulicznej. W przypadku niewłaściwego dopasowania elementów zasilane nimi urządzenie nie będzie pracować sprawnie. Może to objawiać się np. niewystarczającą siłą umożliwiającą podnoszenie ciężkich ładunków.

Zadanie dopasowania silnika oraz pompy hydraulicznej warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Profesjonaliści dysponujący doświadczeniem oraz wiedzą doskonale wiedzą, jakie elementy należy wykorzystać.

Materiał partnera