Odszkodowanie powypadkowe

Jak dochodzić odszkodowania po wypadku samochodowym?

Wypadki na drogach zdarzają się każdego dnia. Szacuje się, że w 2021 na polskich drogach doszło do blisko 23 tysięcy wypadków. Nie zawsze są to śmiertelne sytuacje, jednak prawie zawsze kończą się one mniej lub bardziej poważnym uszkodzeniem samochodu czy zdrowia człowieka. W takich przypadkach warto postarać się o odszkodowanie. Jak dochodzić odszkodowania po wypadku samochodowym? Zapraszam do czytania.

Jakie odszkodowania po wypadku samochodowym można uzyskać?

Odszkodowania po wypadku samochodowym to świadczenia finansowe, które mają zrekompensować poniesione szkody. Mogą one dotyczyć zarówno uszczerbku na zdrowiu, jak i uszkodzenia pojazdu.

W przypadku kolizji odszkodowanie może zostać pokryte z wykupionej polisy OC sprawcy. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi upewnić się, że do wypadku doszło nie z Twojej winy. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, kiedy sprawca zdarzenia nie ma wykupionego OC. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jednym z wyjść jest żądanie odszkodowania bezpośrednio od sprawcy. Jeśli okaże się, że jest on niewypłacalny, albo ubieganie się o rekompensatę z różnych względów jest nie możliwe, pozostaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG wypłaci Ci należne odszkodowanie i zażąda zwrotu kwoty od sprawcy.

Jeśli do wypadku doszło w wyniku zderzenia z dzikim zwierzęciem, odszkodowanie będzie możliwe tylko w przypadku, kiedy na drodze nie było żadnej informacji o takim zagrożeniu.

W wyniku wypadku Ty lub któryś z pasażerów doznaliście uszczerbku na zdrowiu? W takiej sytuacji przysługuje Ci ubezpieczenie zdrowotne. Z reguły pokrywa ono wszystkie koszty leczenia oraz rekompensuje finansowo poniesione szkody zdrowotne.

Ubieganie się o odszkodowanie krok po kroku

Jesteś uczestnikiem wypadku samochodowego, w którego wyniku Ty lub Twój samochód ponieśliście szkody? Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest zgłoszenie takiego faktu do odpowiednich służb. Pamiętaj, żeby podczas rozmowy z policją jak najbardziej szczegółowo opisać całe zdarzenie. Może mieć to duży wpływ na wysokość odszkodowania.

Po opanowaniu sytuacji warto skontaktować się ze specjalistami od odszkodowań. Daje to gwarancję, że poszkodowany nie będzie w żaden sposób oszukany i uzyska należne mu odszkodowanie. Kancelaria Radcy Prawnego Rafała Sangowskiego z Poznania świadczy profesjonalną pomoc prawną na rzecz poszkodowanych w wypadkach osób i nie tylko.

Kontaktując się z ubezpieczycielem, musisz opisać zdarzenie oraz jego wpływ na Twoje zdrowie. Podczas zdawania relacji warto uwzględnić takie aspekty jak straty materialne oraz dolegliwości zdrowotne.

Materiał partnera