spławik

Jak dobrać spławik?

Spławik to niezbędny element wyposażenia prawdziwego wędkarza. Jest to lekki kawałek materiału (balsy, pianki bądź styropianu), który unosi się na wodzie i sygnalizuje moment złapania przynęty przez rybę. Spławiki wędkarskie dostępne są w różnych kształtach i wielkościach. Ich rodzaj jest zależny od wielu czynników. Podpowiadamy, jakie spławiki wyróżniamy oraz jaki spławik powinny dobrać szczególnie osoby rozpoczynające przygodę z wędkarstwem.

Dobór spławika wędkarskiego

Jeśli chodzi o materiał spławików, głównie można znaleźć wykonane z drewna balsa, które jest najbardziej popularnym i polecanym materiałem do ich produkcji. Cechuje się dobrą wypornością oraz czułością, a jak wiadomo im spławik bardziej czuły, tym lepiej.

Jeżeli jesteśmy początkującymi wędkarzami, warto upewnić się w profesjonalnym sklepie wędkarskim, jaki spławik należy wybrać. Dobiera się je w oparciu o gatunek i wielkość ryb, metodę połowową oraz miejsce i głębokość łowiska – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Expert, która jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie producentów spławików wędkarskich z balsy.

Do wędkowania w rzece najlepiej dobrać spławik w kształcie kropli, przy czym szersza jego część powinna znajdować się do góry. Do wędkowania przy silniejszym wietrze na stojącej wodzie powinno używać się również spławika w kształcie kropli, jednak jego szersza część powinna znajdować się w dolnej części korpusu. Ten kształt spławika sprawdza się bardzo dobrze przy łowieniu ryb na większych głębokościach. Gdy brania są słabe i delikatne warto dobrać spławik z wąskim i podłużnym korpusem w kształcie kolca i używać go najlepiej na stojącej lub wolno płynącej wodzie.

Jaki spławik wędkarski jest najlepszy?

Wśród wędkarzy, najbardziej popularnym modelem spławika jest tzw. przelotowy, w którym żyłka przechodzi przez oczko umieszczone w dolnej jego części. Jest on najbardziej popularnym i najczęściej spotykanym modelem w sklepach i wśród wędkarzy. Na żyłce głównej umieszczony jest stoper, który pozwala utrzymać spławik w pionie. Tego rodzaju spławik często wykorzystywany jest też na głębszych zbiornikach wodnych. Natomiast, na wodach płytkich idealnie sprawdzą się spławiki Expert z serii 202, które charakteryzują się tym, że są montowane na stałe na żyłce przy pomocy specjalnej rurki silikonowej na kilu spławika. Używane są one często z wędkami nieposiadającymi przelotek oraz kołowrotka.

Jeżeli nie jesteśmy początkującym wędkarzem i mamy większe doświadczenie, możemy wypróbować spławiki typu waggler, służące do łowienia ryb typu odległościowego. Możemy rzucać nimi bardzo daleko oraz celnie. Jeżeli zależy nam na połowie szczupaków, węgorzy, sumów i innych drapieżników, warto wybrać spławiki żywcowe i do końcówki świecącej. Wędkarze będący zwolennikami metody spławikowej często posiadają kilka zestawów spławików o różnym kształcie, które następnie dobierają do danego miejsca połowu, gatunku, wielkości ryb czy głębokości zbiornika wodnego. Bardzo często przy ich wyborze bazują na własnym doświadczeniu, a także informacji o ich przeznaczeniu.

Materiał partnera