przyczepa do przewou koni

Jak dobrać przyczepę do przewozu koni?

Przewóz koni wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest nie tylko zadbanie o bezpieczeństwo zwierząt, ale też wykonywanie tego zadania w zgodzie z przepisami dotyczącymi ich transportu. Zgodnie z nimi konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków, ale też nieprzekroczenie normy czasu, przez który zwierzęta mogą znajdować się w pojeździe. O czym pamiętać, wybierając przyczepę do przewozu koni i jak zadbać o dobrostan zwierząt? Podpowiadamy.

Transport koni – najważniejsze informacje

Konie są przewożone z wielu powodów. Konieczność ich transportu może wynikać ze sprzedaży, potrzeby dowiezienia na miejsce organizowanych zawodów czy konkursów, ale też z przeprowadzenia wizyty kontrolnej u weterynarza. Z uwagi na fakt, iż są to zwierzęta duże, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. 

Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa koniowi, ale też kierowcy. Przewóz musi się odbywać bowiem zgodnie z tym, jakie warunki muszą mieć zapewnione konie zgodnie z przepisami prawa

 – wyjaśnia ekspert z firmy Autox.

Wśród podstawowych wymagań znajduje się specjalna przyczepa, która musi być dopasowana do potrzeb zwierząt. W jej wnętrzu musi znajdować się antypoślizgowa podłoga, ale też zabezpieczenie ścian chroniące konia przed otarciem. Ważny jest także dach, którego konstrukcja powinna chronić przed przegrzaniem.

Co jeszcze brać pod uwagę przy wyborze przyczepy?

W ofercie wielu firm znajdują się specjalne przyczepy przystosowane do przewozu koni. Ich konstrukcja odpowiada wymogom ustawowym. W zależności od potrzeb właściciela mogą one być przystosowane do przewozu jednego bądź dwóch zwierząt jednocześnie. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu nowoczesne przyczepy są wyposażone w specjalną ściankę oddzielającą. Jej ogromną zaletą jest możliwość demontażu. Dzięki temu można przewozić zarówno jednego konia, jak i dwa. Wariant ten pozwala maksymalnie obniżyć koszty transportu, ale też znacznie go ułatwić.

Poza wspomnianą ścianą oddzielającą, przyczepy do przewozu koni powinny być wyposażone w:

  • drzwi boczne,
  • koła podporowe,
  • okna boczne.

Tak bogate wyposażenie przyczepy pozwala zapewnić zwierzęciu maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas podróży w różnych warunkach. Dzięki niej konie mogą być przewożone zarówno w deszcz, śnieg, jak i w upalne dni.

Warto również wspomnieć, że do produkcji przyczep są wykorzystywane sprawdzone materiały najwyższej jakości. Zapewniają one bezpieczeństwo, ale są też bezproblemowe w kontekście utrzymania czystości.

Materiał partnera