frezy do obróbki CNC

Jak dobrać frezy do obróbki CNC? Porady i sugestie

Frezy to narzędzia skrawające wykorzystywane w metodzie frezowania CNC materiałów na maszynach sterowanych numerycznie. Czym kierować się podczas wybierania odpowiedniego noża do obróbki CNC? Czy poszczególne typy takich narzędzi różnią się między sobą na tyle, że konieczne jest ich dobranie pod określonym kątem? Jeśli tak, na co zwrócić uwagę? Ten artykuł z pewnością ułatwi to zadanie!

Podział frezów ze względu na obrabiany materiał

Dobranie frezów zależne jest tak naprawdę od dwóch czynników: tego, jaki materiał będziemy poddawali obróbce oraz jakie prace zamierzamy w ramach frezowania wykonać lub jaki też kształt chcemy uzyskać. Oczywiście tyle w teorii, przejdźmy do praktycznych wskazówek!

Jeszcze przed dokonaniem obróbki warto dokładnie przyjrzeć się surowcowi, z jakim przyjdzie nam pracować. Frezy CNC przystosowane są bowiem do obrabiania materiałów różnego rodzaju i dostosowane do ich plastyczności czy twardości. W większości sklepów, czy to stacjonarnych, czy to internetowych, spotkać się już można z podziałem noży frezowych na kategorie, dzięki czemu bez trudu każdy może wybrać osobne frezy do:

  • drewna, sklejki i materiałów drewnopodobnych,
  • kamienia,
  • metali,
  • tworzyw sztucznych.

Planujesz wykonanie mebli? A może będziesz zajmować się frezowaniem szyldu reklamowego wykonanego z PCV? Wybierając narzędzie skrawające do obróbki CNC kieruj się przede wszystkim właściwościami tych materiałów. To pierwszy krok, by znaleźć odpowiednie frezy, które będą pracowały zgodnie z oczekiwaniami!

Frezy, a rodzaj pracy, jaką będą wykonywać

Podział frezów ze względu na wykonywaną za ich pomocą obróbkę wydaje się już nieco bardziej skomplikowany, jednak nadal ułatwia ostateczny dobór odpowiedniego produktu. O radę spytaliśmy doradcę sprzedażowego firmy Sarnox w Zaleszanach:

Możemy wybrać frez czy frezy dostosowane do rodzaju pracy czy też efektu końcowego, jaki ma być uzyskany. W takim przypadku narzędzia te będą podporządkowane do kategorii obróbki: na przykład szybkościowej zgrubnej czy kształtowej. Dostępność frezów dostosowanych pod kątem wykonywanych czynności jest tak duża, że warto poprosić o doradztwo specjalistę w punkcie sprzedaży, oczywiście jeśli sami niekoniecznie jesteśmy pewni, na który model się zdecydować.

Osoby zawodowo zajmujące się obróbką poprzez frezowanie CNC przekonują, że dobór najlepszych frezów to często kwestia doświadczenia. Wraz z coraz częściej wykonywanymi pracami czy też obróbką materiałów określonej kategorii łatwiej będzie wybierać te narzędzia, które sprawdzają się najlepiej!

Materiał partnera