Jak dobierać wymiar firan i zasłon?

Jeśli właśnie przygotowujesz się do zakupu nowych dekoracji okiennych, pamiętaj, że na ostateczny efekt wpłynie nie tylko kolor oraz faktura tkanin, ale także wymiary firan i zasłon. Na to, jak będą układać się tekstylia okienne, wpływa przede wszystkim ich długość i szerokość. Dlatego zanim kupisz gotowe firanki i zasłonki lub zamówisz tkaniny na ich uszycie, dokładnie wymierz każde okno.

Co prawda w sklepach z wyposażeniem wnętrz dostępne są gotowe firany i zasłony, jednak tekstylia o standardowych wymiarach nie sprawdzą się w każdym oknie. Jeśli zależy ci na dekoracjach idealnie dopasowanych do wystroju twojego domu czy mieszkania, zanim dokonasz zakupu, zastanów się, w jaki sposób chcesz je powiesić i zmierz okno. Podpowiadamy, jak przeprowadzić takie pomiary i jak wyliczyć niezbędną ilość materiału.

Długość (wysokość) firan i zasłon

Na początek zastanów się, czy firanka ma sięgać parapetu, czy podłogi. W pierwszym przypadku materiał nie powinien dotykać parapetu, ale kończyć się ok. 1,5 cm nad nim, bądź sięgać ok. 10 cm poniżej jego krawędzi. Firanki do ziemi również nie powinny na niej leżeć, ale kończyć się około 2 cm nad parkietem. Bez względu na wysokość firanek, najlepszy efekt dają długie zasłony, które również nie powinny dotykać ziemi. Jeśli w jednym oknie wieszasz oba rodzaje dekoracji w wersji do podłogi, postaraj się, by firanka było ok. 1 cm krótsza od zasłonki; w ten sposób uzyskasz najelegantszy efekt. Aby ustalić potrzebną długość tkaniny, zmierz wysokość okna od miejsca mocowania jej na karniszu, a więc od żabek bądź haczyków.

Szerokość firan i zasłon

Wymagana szerokość zasłon uzależniona jest od tego, jakie funkcje mają pełnić. Jeśli wyłącznie dekoracyjne, możesz pozwolić sobie na pewną dowolność. Jeżeli jednak planujesz używać zasłon do zaciemniania pomieszczeń, podczas wymiarowania trzeba przestrzegać konkretnych zasad, podobnych jak w przy doborze firanek – opowiada ekspert ze sklepu Polontex.

Pożądana szerokość firanek uzależniona jest od długości karnisza, przy czym niezmiernie rzadko stosuje się proporcję 1:1. Najpiękniej prezentują się firanki drapowane lub marszczone, a do wykonania fałd potrzeba oczywiście nieco więcej materiału. W praktyce najczęściej stosuje się marszczenia podwójne, co oznacza, że do przystrojenia okna wykorzystuje się tkaninę o szerokości dwukrotnie większej niż długość karnisza. Jeśli nie udało ci się znaleźć gotowych firan o wymaganych wymiarach, możesz kupić wybraną tkaninę i oddać materiał do obszycia. Tego typu usługi świadczą nie tylko zakłady krawieckie, ale też niektóre sklepy tekstylne i najlepsi producenci firan.

Materiał partnera