Koła pasowe pod pasy klinowe

Jak dobierać koła pod pasy klinowe?

Koła pod pasy klinowe pozwalają przenosić napęd z jednostki napędowej na ruchomy element maszyny. W efekcie razem z obrotami wału silnika obracaniu ulega także wał urządzenia i wprawia w ruch jego elementy robocze. Sama przekładnia wyróżnia się prostą konstrukcją – dwa koła i cięgna. Warto jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu kół pod pasy klinowe, ponieważ tylko wtedy zapewnią bezawaryjne działanie. O czym pamiętać wybierając koła pod pasy klinowe?

Od czego zależy wybór koła pasowego do pasa klinowego?

Wybór koła pasowego do paska klinowego jest uzależniony od kilku czynników. Początkowo należy zastanowić się, w jaki sposób przenoszony będzie napęd i jakie będą jego obciążenia. Duże znaczenie ma także sama prędkość obrotów koła, która z kolei zależy od prędkości ruchu wału korbowego silnika. W tym aspekcie duże znaczenie odgrywa średnica koła. Źle dopasowanie jej do paska może powodować wibracje i zniszczenia poszczególnych elementów układu. Koła pasowe pod pasy klinowe należy więc dobierać tak, aby ich średnica pasowała do średnicy pasa. Średnice obu kół oraz wynikająca z nich prędkość bezpośrednio wpływają na pracę przekładni. Moc układu zależy natomiast od przenoszonego obciążenia i liczy się ją w wyniku pomnożenia siły oraz długości ramienia w ruchu obrotowym.

Jakie są rodzaje kół pasowych?

Podział kół pasowych występuje ze względu na ich powierzchnię – gładkie, zębate, z pojedynczym rowkiem oraz wielorowkowe. Koła pasowe gładkie świetnie sprawdzają się do pasów o całkowicie gładkiej powierzchni. Koła z pojedynczym rowkiem stosowane są natomiast do obsługi pasów klinowych. W przekroju przypominają trapez, co z kolei sprawia, że elementy te zyskują elastyczność połączoną z wytrzymałością. Stosowane są do napędzania urządzeń w postaci alternatorów, pomp i sprężarek klimatyzacji. Koła pasowe z rowkiem w poprzek pozwalają zabezpieczyć przed ewentualnym poślizgiem, dlatego sprawdzają się w układzie rozrządu silnika spalinowego. Każdy z wymienionych rodzajów można dostać u cenionych dystrybutorów, takich jak FHU Damek, który oferuje elementy najwyższej jakości.

Jak wybierać koła pasowe pod pasy klinowe?

Wybór kół pasowych pod pasy klinowe to także wybór odpowiedniej jakości elementów. Zastosowanie tworzyw do produkcji, które nie są wystarczająco wytrzymałe, wpłynie na szybsze zużycie i większe prawdopodobieństwo awarii całego układu. Koło musi być wykonane w taki sposób, aby przyjmowało określone obciążenia. Warto więc wybierać renomowanych dystrybutorów tych elementów, którzy służą poradą i oferują najlepszy asortyment.

Materiał partnera