Czyszczenie zębów psa

Jak czyścić zęby u psa?

Higiena zębów należy do najczęściej zaniedbywanych obszarów pielęgnacji psów. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia szczotkowania zębów swoich pupili, inni po prostu nie wiedzą, jak się za to zabrać. Jeśli zależy ci na zdrowych, pięknych zębach czworonoga i szukasz pomocnych informacji, czytaj dalej – przygotowaliśmy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Domowa higiena psich zębów

To, jak często powinno się szczotkować zęby psa, jest kwestią sporną. Niektórzy zalecają codzienne mycie zębów, inni uzależniają częstotliwość zabiegów od rodzaju diety – przy suchej karmie może wystarczyć szczotkowanie raz w tygodniu. Regularne stosowanie specjalnej szczoteczki i pasty do zębów dla psów zapobiega nieprzyjemnym zapachom z pyska, ale przede wszystkim spowalnia odkładanie się płytki nazębnej, która – tak samo jak u ludzi – prowadzi do rozwoju kamienia nazębnego i w konsekwencji do poważniejszych chorób.

Większość psów nie lubi dotykania pyska, dlatego mycie zębów bywa trudne zarówno dla nich, jak i dla właścicieli. Najlepiej przyzwyczajać psa do takich zabiegów od szczeniaka. Dorosły pies może opierać się myciu zębów, dlatego warto go do tego przygotować: najpierw przez pewien czas ćwiczyć delikatne głaskanie pyska i odchylanie fafli, dopiero później krótkie dotknięcia zębów szczoteczką. Najwygodniejsze dla właściciela są gumowe szczoteczki nakładane na palec – takim narzędziem najłatwiej jest operować w psim pysku.

Świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji zębów jest podawanie psu gryzaków dostępnych jako produkty do jedzenia lub specjalne zabawki.

Profesjonalne czyszczenie zębów u psa

Nawet przy bardzo dobrej domowej higienie jamy ustnej od czasu do czasu trzeba udać się na profesjonalne czyszczenie zębów psa. Tradycyjne metody są na tyle skomplikowane i nieprzyjemne, że do zabiegu zwierzę musi zostać poddane sedacji. Właśnie z tego powodu nierzadko właściciele decydują się na czyszczenie zębów „przy okazji” poważniejszych zabiegów pod narkozą. Obecnie dostępna jest jednak inna, bezpieczna i nieinwazyjna metoda usuwania kamienia nazębnego u psów.

W zakładzie groomerskim Zefirowe Wzgórze do czyszczenia zębów psów specjaliści wykorzystują metodę ultradźwiękową. Szczoteczka Emmi-Pet emituje ultradźwięki, które rozbijają złogi kamienia nazębnego i pozwalają na jego całkowite usunięcie. Zastąpienie mechanicznego tarcia technologią ultradźwiękową eliminuje ból i stres towarzyszący usuwaniu kamienia tradycyjnymi metodami, dzięki czemu zabieg wykonywany jest bez narkozy.

Materiał partnera