wybieranie szamba

Jak często powinno się dbać o wybieranie szamba?

Mimo dynamicznego rozwoju sieci kanalizacji, w wielu miejscach wciąż powszechnie stosowanym rozwiązaniem są szamba, czyli specjalne zbiorniki ukrywane pod ziemią, do których spływają nieczystości. Zasada jego działania jest bardzo prosta, jednak szambo wymaga naszej obsługi – mianowicie konieczne jest jego regularne opróżnianie. Jak często należy to robić?

Zasada dwóch tygodni

Zdaniem wielu specjalistów działających w branży asenizacyjnej, szambo powinno być wybierane nie rzadziej niż co 10-14 dni. Dlaczego? Ponieważ właśnie po takim czasie ścieki zalegające w szambie zaczynają fermentować, a to z kolei prowadzi do dwóch konsekwencji. Po pierwsze – z szamba zaczyna wydzielać się bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach, który roznosi się po całej okolicy. Po drugie – z nieczystości zaczyna wydzielać się również metan, który jako gaz wybuchowy stanowi potencjalne zagrożenie.

– W wielu przypadkach jednak ta zasada dwóch tygodni nie znajduje praktycznego zastosowania – mówi specjalista firmy GeanovaWiększość posiadaczy przydomowych szamb kontroluje stan ich wypełnienia na bieżąco i zleca opróżnienie dopiero w momencie, kiedy poziom ścieków jest już odpowiednio wysoki. Oczywiście, jeśli szambo będzie nieproporcjonalnie większe w stosunku do naszego zużycia wody, jego całkowite zapełnienie potrwa dłużej, niż dwa tygodnie. W tym czasie fermentacja ścieków będzie postępować.

Jak obliczyć objętość szamba?

A zatem, żeby utrzymać normę wybierania szamba co około dwa tygodnie, należy dokładnie obliczyć, jakiej wielkości szambo jest nam potrzebne. Jak to zrobić? Metoda jest bardzo prosta. Statystycznie dzienne zużycie wody w gospodarstwie domowych wynosi 150 litrów na jednego mieszkańca. Jeśli w naszym domu mieszkają w sumie 4 osoby, dzienne zużycie wody wynosi 600 litrów, czyli 0,6 m3. Aby zachować zalecaną optymalną częstotliwość opróżniania szamba należy teraz pomnożyć tę wartość przez 14 dni, czego wynikiem jest 8,6 m3 – jest to minimalna pojemność szamba, na którą powinniśmy się zdecydować.

Dlaczego jest to tak istotne?

Nie tylko fermentacja ścieków będzie problemem przy szambach o nieproporcjonalnie dużej wielkości, ale również koszt jego opróżnienia. Należy zwrócić uwagę, że większość firm działających w branży asenizacyjnej dysponuje głównie wozami przeznaczonymi do opróżniania szamb o pojemności do 10 m3. Jeśli nasze szambo jest większe niż nasze potrzeby, do jego pełnego opróżnienia należy wykorzystać większe wozy, a to z kolei wiąże się z większymi kosztami takiej usługi.

Materiał partnera