klimatyzacja wymiana filtra serwis czyszczenie

Jak często czyścić klimatyzację? Kiedy klimatyzacja wymaga czyszczenia?

Przez klimatyzator przepływa nie tylko powietrze, ale również zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki i bakterie, które osiadają między innymi na wewnętrznych filtrach. Aby służył on nam przez wiele lat i należycie spełniał swoje funkcje, należy o niego dbać. Regularne czyszczenie klimatyzacji sprawia, że działa ona sprawnie i jest bezpieczna dla naszego zdrowia. W tym artykule dowiesz się, jak często oraz kiedy powinno się czyścić klimatyzację.

Jak często czyścić klimatyzację?

Częstotliwość czyszczenia zależy od tego, w jaki sposób z niej korzystamy. Jeśli używamy jej tylko latem do chłodzenia pomieszczeń, wówczas wystarczy jeden serwis po zakończeniu sezonu. Wtedy oczyszczone i zakonserwowane urządzenie będzie spokojnie czekać na nowy sezon. Natomiast, gdy klimatyzację wykorzystujemy przez cały rok, nie tylko do wentylacji, ale i dogrzewania, wówczas powinniśmy urządzenie serwisować, co pół roku. Czyszczenie klimatyzacji najlepiej jest wykonywać przed sezonem, np. w kwietniu, jak i po jego zakończeniu, we wrześniu. Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji zależy także od rodzaju urządzenia, od jego podatności na zanieczyszczenia, przepływu powietrza, zaistniałych awarii czy od odpowiednio wykonywanej konserwacji.

Przy czyszczeniu szczególną uwagę powinno zwrócić się przede wszystkim na filtry, skraplacz, sterowniki, parownik, połączenia układów, przewody czy izolacje. Czyszczenie niektórych elementów urządzenia to prace, które można wykonać samodzielnie, jednak są i takie, do których warto wezwać fachowca – szczególnie jeśli mamy klimatyzację z jednostką zewnętrzną, w której gromadzi się więcej zanieczyszczeń. Klimatyzację montuje się nie tylko w domach, ale również w biurach, gdzie przepisy rozporządzenia nakładają na pracodawcę obowiązek konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych. Niestety nie określają, z jaką częstotliwością należy je czyścić czy dokonywać przeglądów. Przyjmuje się jednak, że nie powinno to być rzadziej niż raz w roku. W przeciwnym razie nieczyszczona długo klimatyzacja może spowodować u pracowników podrażnienie błon śluzowych i reakcje alergiczne. Co więcej, nieczyszczone regularnie urządzenia szybciej ulegają zniszczeniu.

Kiedy klimatyzacja wymaga czyszczenia?

Aby klimatyzacja oraz inne urządzenia służyły nam przez wiele lat, należy o nie dbać, tzn. czyścić oraz pilnować terminów przeglądów konserwacyjnych. Skutki nieczyszczonej klimatyzacji mogą odbić się nie tylko na domowym budżecie, ale również na naszym zdrowiu, gdyż oprócz tego, że urządzenie nie będzie w stanie filtrować powietrza, to dodatkowo może stać się siedliskiem bakterii. Po czym możemy poznać, że klimatyzacja wymaga czyszczenia? Jak zauważa specjalista z firmy Mobil Serwis Konserwacja z Warszawy:

Bardzo charakterystycznym objawem jest głośniejsza praca urządzenia, mniejsza wydajność, większy pobór energii, a także nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatora.

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji polega nie tylko na dokładnym oczyszczeniu, ale także na sprawdzeniu szczelności instalacji, stanu poszczególnych elementów oraz dezynfekcji parownika z użyciem środków grzybobójczych i bakteriobójczych. Klimatyzację można czyścić na sucho szczotką i sprężonym powietrzem oraz na mokro – przy użyciu środków chemicznych i gorącej pary.

Materiał partnera