Wymiana walut

Jak bezpiecznie wymieniać pieniądze w kantorze?

Wymiana pieniędzy jest typową procedurą, następującą w momencie obracania kilkoma zagranicznymi walutami. Może się ona odbyć nie tylko w banku czy klasycznym kantorze, ale też nowoczesnych kantorach internetowych. Która z tych opcji jest najefektywniejsza? Jak dokonać bezpiecznej wymiany pieniędzy w tradycyjnym kantorze?

Wymiana walut – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na wymianę pieniędzy w tradycyjnym kantorze, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Bardzo ważny jest czas i sposób wymiany, a także dostępność danej waluty. Czasami, szczególnie w transakcjach bezgotówkowych, pojawiają się dodatkowe koszty, np. za przelewy czy konto walutowe. Każdy wymieniający powinien także zwracać uwagę na średnie kursy wymiany walut i ich marżę.

Wymiana pieniędzy w banku

Jedną z usług banku jest właśnie wymiana pieniędzy. Korzysta z niej wiele ludzi, ponieważ jest to prosta i bezpieczna metoda. Nie sprawdza się ona jednak w każdym wypadku. Większość polskich banków oferuje wymianę tylko najpopularniejszych walut, a sam proces jest bardzo drogi (występują nieopłacalne kursy wymiany walut).

Jak wygląda wymiana pieniędzy w kantorze?

Kantory są najpopularniejszym miejscem, w jakim można dokonać efektywnej wymiany walut. Ich dostępność jest wysoka. Znajdują się one często w centrach handlowych czy dworcach. Kantory opłacają się znacznie bardziej niż banki – oferują lepsze kursy walut.

Tradycyjne kantory dają możliwość natychmiastowego otrzymania środków pieniężnych podczas transakcji. Niepotrzebne są żadne formalności – wszystko odbywa się na prostych zasadach. Wiele profesjonalnych kantorów oferuje także opcję bezpiecznych międzynarodowych przekazów pieniężnych (zwykle we współpracy z firmą Western Union). Takie przekazy sprawią, że pieniądze szybko trafią do członków rodziny lub znajomych, mieszkających w innych krajach.

Jeżeli trafi się na sprawdzony kantor, transakcja może przebiec bardzo bezpiecznie. Przykładem miejsca, w którym można skutecznie i bezproblemowo wymienić pieniądze, jest Lombard i Kantor Kraków. Jak nazwa wskazuje, przedsiębiorstwo może pochwalić się też wieloletnim doświadczeniem w branży skupu i sprzedaży przedmiotów wartościowych.

Kantory internetowe

Najnowszym rozwiązaniem w branży wymiany walut są kantory internetowe. W Polsce znajduje się co najmniej kilkanaście takich punktów. Wymiana charakteryzuje się szybkością i bezpieczeństwem (pieniądze można wymienić dosłownie w kilka sekund). Kantory internetowe obracają jednak tylko pieniędzmi w formie elektronicznej, nie obsługują gotówki, co stanowi pewne utrudnienie i wadę.

Materiał partnera