Zakład pogrzebowy

Inhumacja czy kremacja – na co się zdecydować?

Inhumacja i kremacja są formami pochówku, które w pełni akceptuje się w naszym kraju (w świetle przepisów prawnych oraz przez kościół). Tradycyjną formą jest jednak inhumacja – czyli złożenie ciała do trumny, która w następnym kroku umieszczana jest w grobie. Pogrzeby szkieletowe są także preferowane przez kościół katolicki. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, dlatego kościół akceptuje i dopuszcza także kremację w obrządku chrześcijańskim. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb urnowy. Jakie są zalety obu rozwiązań?

Kremacja i inhumacja – zalety

Pochówek szkieletowy jest bardzo mocno zakorzeniony w chrześcijańskiej tradycji. Inhumacja jest więc zazwyczaj wybierana z powodów etycznych i religijnych. Jego to forma pochówku, która nie wymaga wielu formalności. Pochówkiem szkieletowym zajmie się odpowiedni dom pogrzebowy. Jeśli pogrzeb ma być uroczystością religijną, nie trzeba także uzasadniać pochówku. Niekiedy takie uzasadnienie jest wymagane przez księdza w przypadku kremacji. Warto jednak zwrócić uwagę, że na wielu cmentarzach, które praktykują pochówek szkieletowy, brakuje miejsc. Wiąże się to z koniecznością uiszczenia regularnych opłat, jeżeli zależy nam na prawie do grobu na przyszłość.

Kremacja zwłok jest natomiast coraz częściej wybieraną metodą pochówku przez Polaków. Głównym powodem są kwestie praktyczne – wcześniej już wspomniane zaoszczędzenie miejsca na cmentarzu, a co za tym idzie, również mniejszych opłat. Choć zwyczaj ten może wydawać się wciąż nowy w naszej kulturze to warto jednak pamiętać, że palenie zwłok ma swoje korzenie już w historii sięgającej początków cywilizacji ludzkości. Kremacja wiąże się również z niższymi cenami urn oraz nagrobka, co wpływa na całościową cenę pochówku. Coraz częściej mówi się również o korzyściach ekologicznych, ponieważ prochy z ciała nie są toksyczne po złożeniu w ziemi i nie mają wpływu na stan gleby oraz wód gruntowych.

Który rodzaj pochówku wybrać?

Zarówno inhumacja, jak i kremacja są dozwolone przez kościół katolicki i chętnie praktykowane w naszym kraju. Jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje wady oraz zalety. Inhumacja wiąże się z łatwiejszymi procedurami pochówku. W przypadku kremacji natomiast można liczyć się z niższymi kosztami.

Jak mówi pracownik Zakładu Pogrzebowego Resurrexit w Katowicach oferującego inhumację oraz kremację: Wybór metody pochówku jest uzależniony od indywidualnych przekonań. Bardzo istotne jest, aby wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, który oferuje obsługę i wsparcie organizacyjne w obu przypadkach. Wiele badań dowodzi, że w przyszłości powszechną praktyką w Polsce będzie kremacja. Powodem tego jest przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia miejsca na cmentarzu.

Decydując się na pochówek bliskiej osoby, zaleca się skorzystanie jedynie z profesjonalnych zakładów pogrzebowych. Kompleksowa obsługa i wsparcie na etapie organizacji to gwarancja sprawnie przeprowadzonego pochówku szkieletowego lub kremacji.

Materiał partnera