Ile trwa proces udzielania pożyczki?

Pożyczanie pieniędzy jest dziś szybkie, łatwe i wygodne – nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Gdy brakuje niezbędnych środków, można zgłosić się do jednej z firm pożyczkowych i zaciągnąć szybką pożyczkę online. Jak przebiega i ile trwa ubieganie się o taki produkt?

W sektorze pozabankowym działa obecnie kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt podmiotów specjalizujących się w oferowaniu pożyczek: chwilówek, ratalnych oraz odnawialnych. Ich produkty różnią się pod względem sposobu i terminu spłaty zadłużenia, maksymalnej i minimalnej dostępnej kwoty finansowania, a nawet mechanizmu korzystania ze środków. Występowanie pewnych elementów jest jednak charakterystyczne dla wszystkich firm pożyczkowych i każdego rodzaju pożyczki. Mowa tutaj między innymi o prostym procesie ubiegania się o środki, a także krótkim czasie oczekiwania na pożyczkę.

Pożyczka online – wystarczy internet, telefon i konto bankowe

Każdy produkt pozabankowy zalicza się do grupy szybkich pożyczek online. Określenie „online” wzięło się stąd, że w tym wypadku za pośrednictwem internetu realizowane są wszystkie etapy procesu pożyczkowego: złożenie wniosku, odpowiedź pożyczkodawcy, zawarcie umowy, a także udostępnienie środków. By zaciągnąć taką pożyczkę, wystarczy wejść na stronę internetową wybranej firmy pożyczkowej i postępować według zamieszczonych na niej wskazówek. W poszczególnych firmach procedury mogą wyglądać nieco inaczej, ale standardem jest, że do zaciągnięcia pożyczki online wystarczą: połączenie z internetem, aktywny numer telefonu oraz adres e-mail, a także konto bankowe – na które pożyczkodawca będzie mógł przelać należne środki. Dlaczego produkt ten nazywany jest również pożyczką ekspresową?

Szybka pożyczka to minimum formalności i proste procedury

Niezależnie o którą pożyczkę i w jakiej firmie ubiega się klient, w pierwszej kolejności musi zwykle określić oczekiwaną sumę finansowania oraz termin zwrotu środków; wyjątek stanowi pożyczka odnawialna (limit odnawialny), która nie narzuca odgórnie harmonogramu spłaty rat, ani konkretnego okresu finansowania (więcej o jej działaniu na:  https://www.euroloan.pl/pozyczki/szybka-pozyczka).

W kolejnym kroku należy wypełnić i przesłać wniosek online, w którym należy podać podstawowe informacje osobowe oraz dochodowe. Tuż po tym instytucja pożyczkowa poprosi o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę: 1 gr, 10 gr lub 1 zł; jeśli dane na przelewie są takie same jak te podane we wniosku, udostępnia ona swoją ofertą produktową. W tym punkcie część firm przesyła dodatkowo smsem kod autoryzacyjny – wystarczy  wprowadzić go we wskazane pole. Wart podkreślenia jest fakt, że przejście przez opisane formalności często skutkuje jednocześnie utworzeniem profilu pożyczkobiorcy (konta do obsługi produktu) w serwisie instytucji pożyczkowej.

Co ważne, pożyczkodawcy na żadnym etapie nie wymagają przesyłania dokumentów dochodowych, ani nawet skanu dowodu osobistego (w tym wypadku zdarzają się jednak wyjątki). Dlatego też, cała wyżej opisana procedura trwa najczęściej zaledwie od kilku do kilkunastu minut.

Decyzja pożyczkowa i zawarcie umowy online

Firmy pożyczkowe korzystają ze specjalnych algorytmów, usprawniających badanie wniosków pożyczkowych, a także z baz danych prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej oraz rejestry dłużników. Ułatwieniem jest dla nich również fakt, że wnioskodawcy nie przedstawiają im do analizy żadnych dokumentów finansowych. Wszystko to sprawia, że decyzję w sprawie przyznania pożyczki są w stanie podjąć nawet w ciągu kilku minut od momentu otrzymania wniosku.

W przypadku pozytywnej decyzji pożyczkowej, firma pozabankowa natychmiast przesyła na podany adres e-mail umowę pożyczki. Ostatnią formalność, czyli przelew środków, realizuje po otrzymaniu podpisanego dokumentu – klient może go odesłać w formie skanu lub ewentualnie poczekać na kuriera. W praktyce zatem, to w dużym stopniu od samego klienta zależy, jak długo będzie trwał cały proces pożyczkowy.

Faktyczny czas oczekiwania na pożyczkę

Czas trwania procesu udzielania pożyczki, liczony od momentu złożenia wniosku o finansowanie do momentu otrzymania przelewu środków, wynosi najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Warto jednak zaznaczyć, że czas oczekiwania na pożyczkę jest mimo wszystko sprawą indywidualną. Nie chodzi tutaj tylko o fakt, że klienci mogą w różnym tempie radzić sobie z poszczególnymi procedurami. Ważne jest też to, że sam wpływ środków na rachunek nie zawsze następuje od razu po wykonaniu przelewu. Ta kwestia jest uwarunkowana między innymi tym, w jakich bankach pożyczkodawca i pożyczkodawca mają rachunki, a także o jakich porach instytucje te księgują przelewy.

Materiał partnera