wzniesienie nagrobka

Ile kosztuje wzniesienie nagrobka?

Postawienie nagrobka dla bliskiej osoby to element godnego pożegnania i wyraz szacunku oraz miłości ze strony rodziny. Wybierając wzór pomnika, większość osób kieruje się kwestiami estetycznymi, trwałością materiału oraz ceną. Ile kosztuje wykonanie i montaż nagrobka? Od czego zależy jego cena i na co warto zwracać uwagę przy wyborze?

Od czego zależy cena nagrobka?

Na cenę nagrobka składa się kilka elementów, są to przede wszystkim:

  • materiał, z jakiego zostanie wykonany – teraz są to z reguły kamienie naturalne: granit, gnejs, piaskowiec, czasem marmur;
  • ilość tego materiału, czyli wielkość nagrobka – czy jest pojedynczy, czy podwójny, czy jest to nagrobek tzw. ziemny, czy posadowiony na murach grobowca;
  • ilość i stopień skomplikowania zdobień;
  • ilość grawerowanego tekstu bądź liter metalowych;
  • dodatki w postaci wazonów, mis, lampionów itp.

Znaczenie ma także to, czy korzysta się z gotowego projektu, czy też zleca się przygotowanie nowego, dostosowanego do własnych potrzeb i oczekiwań. Można więc ogólnie powiedzieć, że wzniesienie nagrobka ma różną cenę zależną od wspomnianych wyżej czynników oraz od zakładu kamieniarskiego, z którego usług się korzysta.

Gotową cenę może podać zakład oferujący gotowe nagrobki, w tym w dużej mierze wyroby z Chin. Wiele zakładów jest jednak obecnie nastawionych na projektowanie i wykonywanie pomników według indywidualnych życzeń klientów, więc i cena wyliczana jest indywidualnie. 

Na co zwracać uwagę wybierając nagrobek?

W naszej strefie klimatycznej nie każdy materiał stosowany do wykonywania nagrobków sprawdza się równie dobrze. Nasłonecznienie latem, mrozy zimą, kwaśne deszcze potrafią wyrządzić duże szkody nietrwałym i mało odpornym tworzywom. Praktyka pokazuje, że nasze warunki klimatyczne najlepiej znosi granit. Nagrobki z granitu nie tylko długie lata zachowują nienaganny wygląd, ale też łatwo utrzymać je w czystości.

Czasem wciąż spotyka się zwolenników bardzo popularnego dawniej piaskowca, ale choć piaskowcowe nagrobki mogą być bardzo piękne, trzeba liczyć się z ich naturalną „patyną” już po kilku latach. Zdarzają się też nagrobki z marmuru, głównie ze względu na ich walory estetyczne, warto mieć jednak świadomość, że pod względem odporności na działanie czynników środowiskowych zdecydowanie ustępuje on granitowi.

Kolejna ważna kwestia dotyczy jakości wykonania nagrobka. Nawet najlepszy kamień nieumiejętnie obrobiony nie będzie się dobrze prezentował. Dlatego warto wybrać zakład kamieniarski taki jak Pracowania Kamieniarska Grzelińscy, mający wieloletnie i wielopokoleniowe doświadczenie, odpowiednie zaplecze maszynowe i doświadczonych pracowników, doskonale znających się na rzemiośle artystycznym. W takich miejscach można liczyć na fachowe doradztwo, a także na perfekcyjne wykonanie każdego zaprojektowanego detalu.

Materiał partnera