waterjet

Historia technologii waterjet, czyli dzieje cięcia wodą

Woda nie kojarzy się z czymś, co służyłoby obróbce mechanicznej, niemniej jednak waterjet, co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu „strumień wody” bądź „cięcie wodą”, pozwala na bardzo skuteczne oddzielanie materiałów różnego pochodzenia. Ta metoda obróbki skrawaniem została opracowana kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych. Poznaj dzieje waterjet i dowiedz się, czemu w przemyśle zaczęto na szeroką skalę ciąć wodą.

Historia woda ostrej jak brzytwa

Technologia „waterjet” została wymyślona w latach siedemdziesiątych w USA, a w latach osiemdziesiątych na stałe weszła do użytku w zakładach przemysłowych. Niemniej jednak pierwsze próby oddzielania materiałów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem datowane są na połowę XIX wieku. W tych czasach woda była stosowana przede wszystkim do cięcia papieru, czyli bardziej miękkich powierzchni. Ale to było za mało, bo istniała potrzeba opracowania takiego sposobu cięcia, który sprostałby również twardszym materiałom.

Nowe czasy, nowe metody obróbki

Wszystko zmieniło się tuż po II wojnie światowej. To właśnie wtedy szukano nowych, bardziej skutecznych metod obróbki mechanicznej i zaczęto dodawać ścierniwo. W 1958 roku Billie Schwacha skonstruował system, w którym użyto ultra wysokiego ciśnienia do przecinania twardych materiałów. To już był przełom, ale i ten sposób miał wiele wad, takich jak liczne uszkodzenia obrabianej powierzchni. Pracowano więc dalej nad kolejnymi przełomowymi innowacjami: w latach sześćdziesiątych opracowano głowice do cięcia wodą z kryzą oraz dyszą, a następnie w 1973 roku John Olsen ulepszył koncepcję pompy wzmacniaczowej, na skutek czego pod koniec lat siedemdziesiątych wyprodukowano pierwsze komercyjne maszyny waterjet.

Cięcie wodą: skuteczne, precyzyjne i bezpieczne

Od tego czasu wiele firm na całym świecie, takich jak producent energoelektroniki Markel, oferuje usługę cięcia wodą na profesjonalnych obrabiarkach. Ta metoda jest niezwykle popularna, gdyż jest to proces cięcia na zimno pozwalający na wyjątkowo skuteczne i precyzyjne rozdzielenie materiałów o różnym stopniu twardości: stali aluminium, tworzyw sztucznych, kamienia, ceramiki i wielu innych. Przydaje się wtedy, gdy zawodzą inne rodzaje obróbki, a poza tym jest bezpieczna i można z jej pomocą oddzielać nawet materiały łatwopalne oraz mogące wywoływać eksplozję.

Materiał partnera