Historia ceramiki bolesławieckiej

Wyroby ceramiczne rozsławiły miejscowość Bolesławiec na niemal całym świecie. Stamtąd właśnie pochodzi jeden z naszych najwyżej cenionych produktów eksportowych. Wyjątkowość bolesławieckiej ceramiki jest poparta jej wielowiekową tradycją. Z tego tekstu dowiesz się, jaka jest historia ceramiki z Bolesławca, a także jak wygląda ona dzisiaj i dlaczego warto sięgać po tamtejsze wyroby.

Rozwój ceramiki w Bolesławcu

O tym, że w okolicach Bolesławca znajdują się pokłady gliny wysokiej jakości, wiedziano już w XII wieku. Tamtejsi rzemieślnicy zaczęli wykorzystywać surowiec do produkcji naczyń i zastawy stołowej oraz innych sprzętów domowych – początkowo na własne potrzeby.

Dogodna lokalizacja sprawiła, że ceramika bolesławiecka znalazła nabywców. Jako miejscowość leżąca w strefie wpływów niemieckich, polskich i czeskich Bolesławiec był chętnie odwiedzany przez kupców. To właśnie za ich pośrednictwem w XIV wieku pierwsze komercyjne wyroby ceramiczne trafiły do odbiorców w innych krajach Europy.

W ciągu kolejnych 200 lat w Bolesławcu powstało aż 15 pracowni. Zasobność złóż, wypracowane już w poprzednich wiekach tradycje garncarskie w tej miejscowości oraz wysokie umiejętności rzemieślników sprawiły, że tych kilkanaście zakładów zaopatrywało w ceramikę całą Europę.

Miało to miejsce w schyłkowym okresie średniowiecza. Historia ceramiki z Bolesławca toczy się dalej. Współtworzy ją wiele pracowni i firm wyspecjalizowanych w wyrobach glinianych. Historię ceramiki bolesławieckiej, a także proces jej produkcji można poznać w Żywym Muzeum Ceramiki, które mieści się – jakże by inaczej – w Bolesławcu.

Poczuj historię ceramiki z Bolesławca… pod palcami!

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to manufaktura, czyli zakład, w którym wszystko wytwarzane jest ręcznie. Taka praca z gliną sprawia, że każdy wyrób jest unikatowy, a za jego jakość ręczy sam rzemieślnik. Zakład jest nie tylko otwarty dla zwiedzających, ale też organizuje warsztaty garncarskie. Stale pisze dalszy ciąg historii ceramiki bolesławieckiej, ale też aktywnie ją popularyzuje m.in. przez udział w wystawach oraz wspomniane warsztaty, podczas których każdy uczestnik może samodzielnie od początku do końca wykonać gliniane naczynie tradycyjnymi metodami stosowanymi tylko w Bolesławcu.

Doskonałą okazją i widowiskowym wydarzeniem dla miłośników ceramiki jest Święto Ceramiki, które w tym roku odbywa się w dniach 17‒19 sierpnia. Manufaktura w Bolesławcu przygotowała wystawę „Uczta kwiatów”. Uczestnicy będą mogli podziwiać wyroby inspirowane nową kolekcją Manufaktury – Flower Line. Wyróżnia się ona bogactwem motywów kwiatowych oraz sielskim charakterem, który idealnie komponuje się ze wzorami tworzonymi unikatową stempelkową metodą używaną od wieków w Bolesławcu. Święto Ceramiki to też doskonała okazja do kupienia bolesławieckiej ceramiki w atrakcyjnych cenach albo wzięcia udziału w warsztatach dla małych i dużych!

Materiał partnera