hala stalowa

Hale stalowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Hale stalowe to coraz popularniejsze obiekty, które powstają nie tylko w przemysłowych strefach – to budynki solidne i jednocześnie bardzo estetyczne. Dzięki temu, że ich konstrukcje mogą być w dużej mierze prefabrykowane, proces budowy jest krótki. Dodatkowe zalety hal stalowych to niskie koszty, lekkość konstrukcji oraz duże rozpiętości przy niewielkiej liczbie podpór. Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie?

Hale przemysłowe, produkcyjne i magazynowe

Hale produkcyjne to zwykle najbardziej zaawansowane obiekty, których projekt i wykonanie wymaga naprawdę dużego doświadczenia. Przy ich realizacji musimy uwzględniać nie tylko obciążenia ciężarem własnym, wiatrem i śniegiem, ale często także dodatkowe obciążenie dynamiczne. W halach przemysłowych często pracują suwnice pomostowe, warsztatowe żurawie, czy wyciągarki. Suwnice na przykład mogą powodować zmęczenie materiału konstrukcji, niektóre maszyny wywołują drgania, co trzeba uwzględnić w obliczeniach, przy czym trzeba zaznaczyć, że nie jest to proste, nawet w tak zaawansowanym programie, jak popularny wśród inżynierów Robot. W obiektach przemysłowych zazwyczaj znajdują się części o odmiennym przeznaczeniu – do magazynowania materiałów, dlatego często nazywamy je halami produkcyjno-magazynowymi. Ciekawym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji podział budynku na tzw. nawy. W ofertach firm, które zajmują się projektowaniem i realizacją hal stalowych, znajdziemy także hale typowo magazynowe, na przykład magazyny handlowe, czy centra logistyczne.

Obiekty sportowe, widowiskowe, sortownie i inne

Stosowane w nowoczesnym budownictwie materiały to elementy wykonane z dużą precyzją, a montażowe połączenia w konstrukcjach nie muszą być już wyłącznie połączeniami spawanymi. Szkielet stalowej hali może być skręcony przy pomocy atestowanych połączeń śrubowych. Obudowa ścian wykonana na przykład z płyt warstwowych wypełnionych rdzeniem z poliuretanu, styropianu, czy wełny mineralnej również prezentuje się estetycznie. Nie tylko więc hale przemysłowe i magazynowe projektowane są jako hale stalowe. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, coraz częściej hale stalowe to także obiekty sportowe i widowiskowe, które są funkcjonalne i ciekawie się prezentują. Przeznaczenie hal stalowych to także różnego rodzaju sortownie, na przykład sortownie owoców i warzyw. Hale stalowe cieszą się również popularnością w rolnictwie. Funkcjonują one jako budynki przystosowane do przechowywania zbiorów, sprzętów rolniczych, narzędzi, a nawet hodowli zwierząt i uprawy roślin.

Hala stalowa to rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne niż budowa na przykład konstrukcji murowanej, a dodatkowo w razie potrzeb halę stalową można rozbudować. Jeśli zakładamy, że za pewien czas będziemy chcieli powiększyć naszą przestrzeń, warto uwzględnić to w projekcie

Materiał partnera