Głośno pracująca pralka - naprawa

Głośno pracująca pralka. Co mogło się popsuć?

Pralki z reguły nie należą do najcichszych artykułów gospodarstwa domowego. Może się jednak zdarzyć, że w pewnym momencie urządzenie zacznie hałasować głośniej niż zwykle lub wydawać niesłyszane wcześniej, niepokojące dźwięki. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Dowiedz się, gdzie najczęściej tkwi źródło głośnej pracy pralki i jak poradzić sobie z tym problemem.

Nieprawidłowe wypoziomowanie pralki

Głośna praca pralki niekoniecznie musi oznaczać usterkę natury mechanicznej. Często zdarza się, że pralka hałasuje, gdyż nie stoi prosto. Nieprawidłowe ustawienie urządzenia wpływa też na szybsze zużywanie się jego komponentów, dlatego należy jak najszybciej sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Możesz użyć do tego poziomicy. W przypadku zaobserwowania nierówności wyreguluj nóżki za pomocą klucza. Upewnij się też, że pralka nie stoi za blisko ściany lub innych sprzętów, w które uderza podczas wirowania. Również to podłoga może być źródłem trudnych do zniesienia dźwięków. Wówczas dobrym pomysłem będzie zastosowanie podkładek pod nóżki lub maty wygłuszającej. Innym powodem głośnej pracy pralki, który nie oznacza uszkodzenia jednego z jej komponentów, mogą być monety, które dostały się do bębna.

Zużyte łożyska

Jeśli pralka głośno tłucze lub dudni, bardzo prawdopodobne, że zużyciu uległo jej łożysko. Mocowane jest ono na środku ściany zbiornika i odpowiada za płynne poruszanie się bębna. Objawami usterki łożyska jest hałas nasilający się z każdym praniem i wolne obroty bębna. Ze względu na to, że do jego wymiany nieodzowne jest zdemontowanie większości części pralki, może nie obejść się bez wezwania specjalisty. Jeśli chcesz spróbować samodzielnie wymienić łożysko, spisz numery seryjne i model urządzenia, a następnie rozejrzyj się za miejscem, w których możesz kupić część zapasową. Jednym z nich jest hurtownia Popularna z Warszawy, która posiada szeroki wybór części do AGD, w tym pralek wszystkich najpopularniejszych producentów.

Awarie innych komponentów

Oprócz zużycia łożyska przyczyną głośnej pracy pralki może być również awaria innego komponentu. Jednym z nich jest pasek klinowy. Oznaką jego pęknięcia lub przetarcia się jest nagły hałas i przerwanie obrotów bębna. Nie należy do drogich, a jego wymiana jest stosunkowo łatwa, więc możesz przeprowadzić ją samemu. Pasek klinowy naciągnięty jest na koło pasowe, którego uszkodzenie lub obluzowanie też może skutkować głośną pracą urządzenia. Zdemontuj je, by sprawdzić, czy wygląda w porządku. Jeśli nie, zastąp je nowym. Zepsuć mogły się też:

  • Pompa odpływowa – mogą do niej wpaść drobne przedmioty, co powoduje jej zatkanie. Jeśli po otworzeniu klapki filtra nie zauważysz niczego podejrzanego, a mimo to pompa głośno pracuje, trzeba ją będzie wymienić.
  • Silnik napędowy – zużyciu mogły ulec jego łożyska lub szczotki węglowe. Gdy po zdjęciu paska napędowego silnik hałasuje, prawdopodobnie uległ uszkodzeniu i należy zastąpić go nowym.
  • Elektrozawór – zbiera się w nim kamień, który może zakłócać przepływ wody. Jeśli głośno pracuje, podobnie jak w przypadku opisanych powyżej elementów konieczna będzie wymiana go na nowy.

Jeśli po dokonaniu oględzin pralki nadal nie masz pewności, co jest przyczyną hałasu, najlepiej skorzystaj z usług fachowca. Próba samodzielnej naprawy pralki może spowodować jeszcze większe problemy, a co za tym idzie – wyższy koszt naprawy lub nawet konieczność zakupu nowego urządzenia.

Materiał partnera