listwa przepięciowa

Gdzie znajduje zastosowanie listwa przepięciowa?

Zarówno w domach, jak i w biurach, na co dzień wykorzystywanych jest mnóstwo urządzeń działających na prąd. Wystarczy jednak, że w sieci zasilającej pojawi się przepięcie, a większość tych sprzętów zostanie uszkodzona. Komputery, telewizory i inne elektroniczne gadżety nie należą do najtańszych akcesoriów. Dlatego, by nie narażać ich na niepotrzebne usterki, stosuje się listwy przepięciowe.

Listwa przepięciowa – co to takiego?

Listwy przepięciowe to na pierwszy rzut oka niepozorne artykuły. Jednak mają one bardzo ważne zadanie. Są odpowiedzialne za ochronę urządzeń działających na prąd przed uszkodzeniami.

Listwa taka składa się zwykle z kilku gniazdek. Dzięki temu można podłączyć do niej sporo sprzętów, a jednocześnie zabezpieczyć je przed zmianą napięcia w sieci. Jej obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego. Kabel, przy pomocy którego można połączyć ją z siecią elektryczną, jest na tyle długi, aby listwa mogła być umieszczona w znacznej odległości od źródła prądu. Uruchamia się ją poprzez włączenie odpowiedniego przycisku.

To, że może ona zabezpieczać urządzenia przed przepięciami, jest możliwe, gdyż ma ona zamontowany bezpiecznik topikowy oraz ochronnik przepięciowy. Bezpieczniki te, kiedy napięcie w sieci elektrycznej wzrasta, zaczynają się topić. Uniemożliwia to przepływ prądu, który nie ma wtedy kontaktu ze sprzętem. Gwarantuje to, że wysokie napięcie go nie uszkodzi.

 „Listwa przepięciowa powinna znaleźć się wszędzie tam, gdzie znajdują się i są wykorzystywane urządzenia działające na prąd. Trzeba być świadomym tego, że nawet chwilowa zmiana napięcia w sieci elektrycznej, może wyrządzić poważne szkody. Dlatego zastosowanie tej listwy może skutecznie uchronić przed niespodziewaną awarią” – mówi ekspert z firmy Mitronik.com.

Gdzie sprawdzi się listwa przepięciowa?

Listwy są tak naprawdę niezbędne na każdym kroku. Warto, aby stanowiły barierę dla prądu o wyższym napięciu we wszystkich pomieszczeniach, gdzie znajdują się sprzęty zasilane z sieci.

Dlatego też listwa przepięciowa powinna znajdować się we wszystkich gospodarstwach domowych. Zaleca się podłączać do niej telewizor, laptopy, wszelkiego rodzaju ładowarki. Jest ona także nieoceniona w biurach. Wystarczy sobie tylko wyobrazić, jak uszkodzenie komputerów, drukarek czy urządzeń wielofunkcyjnych zdezorganizowałoby pracę. Akcesoria biurowe powinny być zawsze podłączone nie bezpośrednio do źródła prądu, ale właśnie do listwy. To samo dotyczy pracowni komputerowych w szkołach, a także sprzętu odpowiadającego za nagłośnienie oraz oświetlenie pomieszczeń.

Materiał partnera