Otwarcie ciągnika rolniczego

Gdzie zaopatrywać się w dobre części do ciągników rolniczych?

Ciągnik rolniczy jest maszyną najbardziej uniwersalną, a jednocześnie niezbędną w każdym gospodarstwie rolnym niezależnie od profilu produkcji oraz koniecznych do wykonania zadań. Możliwość podłączania różnego rodzaju urządzeń i akcesoriów sprawia, że przy jego pomocy można obsługiwać uprawy, użytki zielone, hodowlę zwierzęcą, a także wykonywać zadania transportowe i przeładunkowe, a nawet roboty ziemne, drogowe oraz leśne.

Specyfika eksploatacji ciągników rolniczych

Wszechstronność ciągników rolniczych sprawia, są one podstawowym wyposażeniem gospodarstw. Oznacza to jednak, że możliwość realizowania niezbędnych zadań związanych z uprawą, hodowlą czy pracami gospodarskimi jest uzależniona od stanu technicznego ciągnika. Ponieważ maszyny te są wykorzystywane w trudnych warunkach – przy znacznym zapyleniu, dużym obciążeniu zespołu jezdnego, przeniesienia napędu, zawieszenia oraz układu hydraulicznego, a także narażeniu na czynniki pogodowe – utrzymanie ich we właściwej kondycji wymaga nie tylko starannego serwisowania, ale także korzystania z wysokiej jakości podzespołów. Części do ciągników Deutz Fahr, Fendt, John Deere, New Holland, a także popularnych Ursusów, Zetorów czy Bielarusów muszą być łatwo dostępne, a wszystkie przeglądy i czynności obsługowe wykonywane prawidłowo i w przewidzianych terminach. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą oznaczać nie tylko wysokie koszty, ale także powodować awarie, które w czasie szczególnego natężenia prac polowych mogą stać się bardzo uciążliwe.

Jakie części są potrzebne najczęściej?

Awaryjność ciągników rolniczych jest mocno uzależniona od ich stanu technicznego, jednak znaczenie ma także marka oraz konkretny model. Wielu producentów słynie z maszyn, które są w stanie przepracować wiele motogodzin w najcięższych warunkach bez usterek, inni mają opinię niezbyt dbających o jakość oferowanego sprzętu. W jednej i drugiej grupie znajdą się jednak konstrukcje zaprzeczające obiegowym opiniom oraz wyróżniające się wyjątkową odpornością lub przeciwnie, stając się prawdziwą pułapką dla swoich właścicieli. Istnieją też kategorie części, które są potrzebne w każdym ciągniku. Chodzi tu o części eksploatacyjne – oleje silnikowe, płyny chłodnicze, hamulcowe i hydrauliczne, a także filtry oleju, powietrza, paliwa czy czynnika hydraulicznego, a w nowszych maszynach także filtry AdBlue. Wśród takich elementów będą też paski klinowe i uzębione, łańcuchy napędowe i uszczelki. Szeroką gamę części można znaleźć w ofercie firm zajmujących się obsługą rolnictwa. Dobrym przykładem jest tu dystrybutor sprzętu rolniczego Bałut-Rol, specjalizujący się nie tylko w sprzedaży podzespołów przeznaczonych do ciągników, ale również dostarczający części zamienne do popularnych kombajnów, maszyn uprawowych oraz innego sprzętu rolniczego.

Materiał partnera