czujnik temperatury spalin w piecu na pellet

Gdzie stosuje się czujniki temperatury spalin?

Czujniki temperatury spalin to bardzo istotne komponenty, których funkcja nie ogranicza się jedynie do mierzenia poziomu ciepła w danym pomieszczeniu. Ich ważną rolą jest także umożliwianie regulacji temperatury, dzięki czemu użytkownik ma realny wpływ na utrzymanie ekonomicznej gospodarki spalania opału bez konieczności generowania nadprogramowych ilości spalin.

Czujniki temperatury, dzięki analizie spalin wylatujących przez komin wpływają na efektywne i oszczędne spalanie pelletu. Nie można jednak zapominać o tym, że mogą mieć wpływ również na bezpieczeństwo, a także ochronę przed nadmierną eksploatacją samego urządzenia. W przypadku zwiększenia temperatury ponad normę lub też jej obniżenia, to właśnie za ich pomocą, piec jest automatycznie odłączany. Duży wybór nowoczesnych czujników temperatury spalin można znaleźć w wielu branżowych punktach handlowych, w tym także w sklepie ALDOM Stargard.

Czujniki powinny być wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. W zależności od zakresu ich funkcjonowania, na rynku dostępne są m.in.

  • czujniki optyczne płomienia, które rejestrują natężenie światła w palniku,
  • czujniki temperatury palnika,
  • czujniki do instalacji w pokoju,
  • czujniki kompatybilne z pomiarami wykonywanymi na zewnątrz oraz czujniki pogodowe,
  • czujniki otwarcia okna – jako uzupełniający element systemu sterowania ogrzewaniem. Pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej ciepła, co wpływa na niższe koszty,
  • czujniki CO – do zainstalowania w różnych pomieszczeniach mieszkalnych. Urządzenie może chronić przed niebezpiecznym działaniem tlenku węgla.

Jak działa czujnik temperatury spalin w piecu na pellet?

Prawidłowo działający czujnik temperatury spalin to jeden z kluczowych elementów efektywnej pracy pieca na pellet. Jak wyjaśnia wieloletni pracownik sklepu Aldom Technika grzewcza i ciepłownictwo:

Czujnik dokonuje pomiaru oraz analizy temperatury spalin. Następnie informacja jest przekazywana do nowoczesnego sterownika, który jest zaprogramowany według parametrów wpływających na wydajną pracę dmuchawy, w taki sposób, aby zminimalizować utratę energii oraz ciepła.

Wybierając odpowiedni czujnik temperatury, warto pamiętać, aby składał się on z solidnych i trwałych elementów oraz pochodził od rzetelnych producentów.

Materiał partnera