ogrodzenia tymczasowe

Gdzie i kiedy stosuje się ogrodzenia tymczasowe?

Przepisy prawne jasno określają, że miejsce budowy powinno być w odpowiedni sposób zabezpieczone za pomocą ogrodzenia, które powinno otaczać teren prowadzonych prac budowlanych. Swego rodzaju odizolowania wymaga się również przy organizacji imprez masowych. W jakich sytuacjach powinno się stosować tymczasowe ogrodzenie i czym tak naprawdę charakteryzuje się to rozwiązanie?

Jak wygląda kwestia prawna ogrodzenia tymczasowego?

Ogrodzenie tymczasowe najczęściej stosowane jest podczas prowadzonych na danym terenie prac budowlanych. Jednak wykorzystuje się je również do odseparowania:

  • terenów rolniczych,
  • zakładów produkcyjnych,
  • działek rekreacyjnych,
  • imprez masowych.

Ogrodzenie tymczasowe wiąże się z pewnymi formalnościami, które powinny być spełnione, aby zostało ono uznane na poprawnie wykonane. Przede wszystkim musi mieć przynajmniej 1,5 metra wysokości i być ustawione na własnym terenie lub w jego granicy

— wyjaśnia specjalista z firmy BOJAN Ogrodzenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi obecność ogrodzenia tymczasowego jest konieczna szczególnie podczas prowadzenia prac na wysokościach, gdzie istnieje realne zagrożenie spadnięcia materiału. W tym przypadku przyjmuje się zasadę ustawienia ogrodzenia tymczasowego w konkretnej odległości od budynku, która wynosi minimum 1/10 jego wysokości. Przy jego ustawianiu należy wziąć pod uwagę materiały, jakie mogą być wykorzystane do jego stworzenia. Stosowanie drutu kolczastego lub innego zabezpieczenia szczególnie uniemożliwiającego przejście jest możliwe wyłącznie w sytuacji, kiedy wysokość bariery jest większa niż 1,8 metra.

Jakie rodzaje ogrodzeń tymczasowych wykorzystywane są w konkretnych sytuacjach?

Przy tworzeniu ogrodzenia tymczasowego najczęściej korzysta się z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest wykonanie go w systemie pełnym. W tym celu stosowana jest specjalna blacha trapezowa, która dodatkowo została ocynkowana. Dzięki temu zabiegowi jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne i stawia skuteczny opór podmuchom wiatru. Zastosowanie pełnej konstrukcji pozwala również na dodatkowe zabezpieczenie terenu przed przedostawaniem się na niego różnego rodzaju pyłów, czy śmieci. Dodatkową zaletą jest także izolacja przed hałasem.

Drugim rozwiązaniem jest natomiast ogrodzenie tymczasowe wykonane z tak zwanych elementów ażurowych. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, a cała konstrukcja jest wyjątkowo lekka. Rozwiązanie to często stosowane jest głównie przy organizacji imprez masowych: koncertów, ale również wydarzeń sportowych np. do oddzielenia miejsca, w którym odbędzie się bieg, czy wyścig rowerowy. Dzięki niewielkiej wadze jego rozstawienie, a następnie złożenie nie zajmuje zbyt wiele czasu i jest niezwykle proste. Ten rodzaj ogrodzenia ma także dodatkową zaletę. Możliwe jest jego ustawienie na dwa różne sposoby: w wersji mobilnej lub jeżeli wymaga tego sytuacja w wersji stałej. To sprawia, że można dopasować barierę do konkretnej sytuacji.

Materiał partnera