Serwis maszyny budowlanej

Garażowanie maszyn budowlanych. Co warto wiedzieć?

Maszyny budowlane, aby miały długą żywotność, powinny być odpowiednio serwisowane. Ważnym procesem, o którym niestety często się zapomina, jest ich garażowanie. To, czy będzie prawidłowo przeprowadzone, decyduje de facto o tym, jak pojazd będzie pracować w przyszłości. Co warto wiedzieć na ten temat? O jakich zasadach związanych z garażowaniem trzeba pamiętać?

Dlaczego garażowanie maszyn jest ważne?

Często zdarza się, że dana maszyna jest wykorzystywana tylko w okresie letnim, a zimą jest zwyczajnie nieprzydatna. W okresie spoczynku należy ją więc odpowiednio przechowywać.

Garażowanie, podobnie zresztą jak serwisowanie maszyn budowlanych, to proces, który pozwala ograniczyć potencjalne awarie. Ponadto w ten sposób można skutecznie ochronić sprzęt przed powstawaniem rdzy oraz innych uszkodzeń wywołanych czynnikami chemicznymi lub fizycznymi.

Warto wdrożyć takie działania jak mycie podwozia czy demontaż akumulatora. Nie bez znaczenia będzie również skuteczna ochrona przed szkodnikami oraz zadbanie o właściwą temperaturę i poziom wilgotności w miejscu garażowania.

Bezpieczne i korzystne miejsce

Gdzie przetrzymywać maszyny na czas garażowania? Najlepiej sprawdzają się miejsca suche, zamknięte, pozbawione wpływu takich czynników, jak deszcz, wiatr, promienie słoneczne czy śnieg.

Z pewnością warto również unikać przestrzeni, w której może dochodzić do potencjalnych wycieków substancji.

Demontaż części i dokładne mycie

Zdemontuj to, co da się odłączyć od stałej konstrukcji i staraj się oczyścić maszynę na tyle, na ile to możliwe. Sprawdzą się do tego celu specjalne środki chemiczne o łagodnym składzie, które nie zaszkodzą powierzchni, ale zapewnią jej optymalną ochronę.

Można też pomyśleć o zastosowaniu dodatkowego preparatu antykorozyjnego. W razie potrzeby warto skonsultować się ze specjalistami podczas rutynowego serwisu maszyny. Na przykład profesjonaliści z XCMG Europa chętnie posłużą Ci radą w zakresie tego, jak prawidłowo oczyszczać i garażować sprzęt.

Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać maszyny budowlanej w takim stanie, w jakim zakończyła swoją pracę. Zabrudzenia mogą uszkodzić powłoki, a nawet poszczególne komponenty wewnętrzne.

Ochrona przed szkodnikami

Gryzonie i inni niechciani „goście” mogą pojawić się w garażu lub w magazynie zawsze. Dotyczy to zwłaszcza lokalizacji przy polach i lasach.

W celu zabezpieczenia części maszyny oraz przewodów najlepiej sprawdzają się choćby szeroko dostępne trutki.

Materiał partnera