Młotowiertarka

Funkcje i możliwości młotowiertarek

Młotowiertarki śmiało można zaliczyć do grupy elektronarzędzi, bez których trudno sobie wyobrazić sprawnie działającą firmę budowlaną. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli o zróżnicowanej konstrukcji i mocy. Część z nich posiada bogaty wybór akcesoriów, dzięki czemu młotowiertarki są wykorzystywane do licznych prac budowlanych, począwszy od wiercenia, a na dłutowaniu kończąc. Sprawdźmy zatem jakie są możliwości tych urządzeń.

Na co zwracać uwagę przy zakupie młotowiertarki?

Młotowiertarki łączą w sobie praktyczność klasycznych wiertarek z mocą generowaną przez system udarowy. Dzięki czemu mimo stosunkowo małych gabarytów urządzenia te dysponują dużą siłą roboczą, która znajduje zastosowanie w wielu obszarach branży budowlanej. Wśród dostępnych na rynku modeli każdy może znaleźć urządzenie dostosowane do swoich potrzeb. Dokonując wyboru młotowiertarki, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które przybliża specjalista sklepu z elektronarzędziami:

Wśród kryteriów, jakimi należy się kierować podczas zakupu młotowiertarki Pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Innego urządzenia będzie potrzebowała firma budowlana, a innego osoba sporadycznie wykonująca prace remontowe. W pierwszym przypadku warto zainteresować się profesjonalnymi modelami przeznaczonymi do intensywnej eksploatacji. Cechują się one trwalszą konstrukcją, są wykonane z materiałów lepszej jakości i posiadają większe możliwości robocze. Jednym z ważniejszych parametrów technicznych urządzenia jest jego moc. To ona decyduje o energii i częstotliwości udaru, wpływa również na twardość materiału, w którym może ono pracować. Przyjmuje się, że profesjonalne młotowiertarki to takie, których moc oscyluje w granicach 1000 – 1200 W, a energia udaru to maksymalnie 6 J. Urządzenia o większej mocy i udarze należą już do grupy młotów udarowych. Kolejnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność urządzenia jest zastosowany w nim rodzaj uchwytu do mocowania elementów roboczych. Młotowiertarki wyposażone są w system mocowania o oznaczeniu SDS-Plus. Pozwala on na szybkie i bezpieczne wymienianie osprzętu. Nie bez znaczenia jest również waga takiego urządzenia, która nie przekracza 5 kg.

Gdzie znajdują zastosowanie młotowiertarki?

Obszarów zastosowania młotowiertarek jest bardzo wiele, choć to w branży budowlano-remontowej są one używane najczęściej. Wszystko za sprawą ich uniwersalności, która sprawia, że używając tylko jednego elektronarzędzia, można wykonać wiele rodzajów prac. Powoduje to również znaczne oszczędności czasu potrzebnego na realizację inwestycji, a tym samym automatycznie obniża jej koszty. Wśród prac, z którymi profesjonalne młotowiertarki poradzą sobie najlepiej, można wymienić: dłutowanie bruzd pod instalację elektryczną, telekomunikacyjną i wodną, wiercenie otworów o różnej wielkości czy skuwanie betonu. Wykonywanie wszystkich tych prac jest możliwe dzięki licznym wymiennym elementom roboczym. Do tych najbardziej rozpowszechnionych można zaliczyć: różnego rodzaju wiertła, dłuta czy młoty skuwające.

Materiał partnera