Frezowanie kanalizacji

Frezowanie przeszkód w kanale. Gdzie i kiedy znajduje zastosowanie?

Frezowanie kanalizacji to usługa, na którą trzeba się zdecydować w przypadku, gdy w rurach znajdują się różnego rodzaju zalegające przeszkody lub zanieczyszczenia. Obecnie wykorzystuje się w tym celu zaawansowane urządzenia, z którymi prace przeprowadzane są w szybki i efektywny sposób. Co warto wiedzieć o frezowaniu kanałów i kiedy zgłosić się po pomoc do specjalistów?

Kiedy frezowanie będzie niezbędne?

Frezowanie wykonuje się w celu udrożnienia kanalizacji nie tylko na wybranym obszarze, ale na całej jej długości. Poddaje się temu takie rurociągi, w których znalazły się na przykład:

  • korzenie i konary,
  • pręty stalowe,
  • stwardniałe stalaktyty,
  • twarde tłuszcze,
  • połamane rury kamionkowe,
  • wystające trójniki,
  • wylewki i progi betonowe,
  • rury przechodzące w poprzek kanału,
  • różnego rodzaju osady.

Oczywiście na pierwszy rzut oka trudno tak naprawdę stwierdzić, co dokładnie jest przyczyną niedrożności, a potencjalnych czynników jest sporo.

Wyłącznie specjalista będzie mógł stwierdzić, czy w kanale rzeczywiście znalazły się przeszkody ograniczające swobodny przepływ i zakłócające drożność. Fachowiec jest w stanie wdrożyć metody eliminujące powstały problem.

Jak przebiega proces frezowania kanału?

Nowoczesne przedsiębiorstwa, takie jak Tech-Kan, wykonują frezowanie przy użyciu najnowszych technologii. Realizacja usługi odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego robota frezowego. Kontrola całego procesu jest możliwa dzięki monitoringowi w czasie rzeczywistym. Urządzeniem można sterować z poziomu pulpitu w samochodzie.

Poszczególne czynności udrażniania przeprowadza się głowicą diamentową, która jest napędzana silnikiem pneumatycznym i wykonujące 12 000 ruchów obrotowych na minutę.

Frezuje się jedynie przeszkody znajdujące się w kanale. Niedopuszczalne jest doprowadzenie do sytuacji, w której dojdzie do uszkodzeń wewnętrznych ścian rury. Dużą precyzję działania zapewnia wspomniany już monitoring.

Frezowiny wypłukiwane są głowicą ciśnieniową. Udrażnianie ma na celu wydobycie z kanału wszystkich potencjalnych przeszkód, przy jednoczesnym stworzeniu drogi przejazdu dla frezu w głąb kanału. Wyfrezowane elementy wciąga się następnie za pomocą pompy ssącej ze studni do beczki specjalistycznego pojazdu.

Co ciekawe, przy użyciu robota frezowego można – po uprzednim wykonaniu bezwykopowej renowacji kanałów – otworzyć także czynne przykanaliki.

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Frezowanie kanałów najlepiej zlecać podmiotom specjalizującym się w udrażnianiu i naprawach kanalizacji. Dobrze, gdy wykonawcą jest firma, która istnieje na rynku co najmniej kilka lat i jest zaznajomiona z najnowszymi osiągnięciami w zakresie efektywnego udrażniania.

Na etapie wyboru usługodawcy, podczas wstępnej rozmowy, warto dopytać o to, na jakim sprzęcie pracuje dane przedsiębiorstwo i jakie metody rekomenduje. Tak naprawdę już krótka konsultacja zweryfikuje to, jak dużym profesjonalizmem odznacza się zleceniobiorca i jaka wiedzą specjalistyczną dysponuje.

Materiał partnera