Frezowanie drewna

Frezowanie jako najpopularniejsza metoda obróbki drewna w przemyśle meblarskim

Frezowanie, czyli obróbka CNC, to jedna z metod, która obecnie wykorzystywana jest na szeroką skalę w wielu obszarach przemysłowych. Korzysta się z niej nie tylko w przypadku elementów metalowych czy tych, które powstają z tworzywa. Bardzo często frezowanie pojawia się również przy obróbce drewna, gdzie liczy się ogromna precyzja. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj.

W jaki sposób i po co frezować drewno?

Przygotowanie drewna w produkcji mebli jest jednym z najważniejszych etapów. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, kiedy konieczne jest wykonanie kilku identycznych kompletów mebli. Dość szybkim sposobem obróbki drewna jest skorzystanie ze specjalistycznych maszyn CNC – np. frezarki. Frezowanie pozwala na zaprogramowanie urządzenia w taki sposób, aby wykonywało dany projekt wiele razy pod rząd. Duża powtarzalność jest podstawą – szczególnie kiedy konieczne jest wykonanie np. identycznych nóg krzeseł czy podłokietników. Jak podkreślają specjaliści z firm takich, jak FREZMAR, dzięki urządzeniu CNC, frezowanie staje się wyjątkowo proste. Co więcej, bardzo dużym plusem jest także fakt, że pozwala na osiągnięcie praktycznie dowolnego wzoru.

Co można uzyskać dzięki frezowaniu drewna?

Wykorzystując frezowanie, możliwe jest uzyskanie najróżniejszych elementów — zarówno z drewna, jak i materiału drewnopochodnego. Dlatego właśnie ten sposób obróbki z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu jest wykorzystywany coraz częściej w przemyśle meblarskim. Do najpopularniejszych elementów wykonywanych przy użyciu tej metody zaliczyć można:

  • płyty MDF do mebli,
  • panele podłogowe,
  • fronty meblowe,
  • wykończenia szuflad,
  • nóżki mebli.

Frezowaniu można poddawać praktycznie każdy rodzaj drewna. Jednak do najpopularniejszych należą te gatunki, które cechuje jednolita struktura. Jest to orzech, buk czy lipa. Drewno poddawane obróbce powinno być również wysuszone. Mokry materiał będzie wymagał znacznie większej pracy, a dodatkowo po wyschnięciu może pękać.

Frezowanie w drewnie – co można osiągnąć dzięki obróbce?

Zależnie od efektu, jaki chce się uzyskać, konieczne będzie dopasowanie frezu. Jednym z najprostszych i często wykorzystywanych jest ten do głębokich żłobień. To przy jego pomocy możliwe jest między innymi wykonanie dekoracji lub tworzenie połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Wykonanie głębszych i trójkątnych rowków możliwe jest dzięki wykorzystaniu frezu w kształcie litery V. Możliwości jest znacznie więcej i bez problemu można dopasować je do oczekiwań.

Materiał partnera