Filtracja wody

Filtry z opłukiwaniem siatki filtracyjnej

Filtracja wody to optymalny sposób na zapewnienie jej odpowiednich parametrów oraz ochronę podłączonych do instalacji urządzeń przed znajdującymi się w niej zanieczyszczeniami. Dla poprawy komfortu użytkowania filtrów warto zdecydować się na urządzenia, które pozwolą na szybkie i łatwe oczyszczanie wkładu. Najlepszym przykładem filtrów gwarantujących użytkownikowi najwyższy komfort są filtry z opłukiwaniem siatki filtracyjnej.

Dlaczego warto korzystać z efektywnych metod filtracji mechanicznej?

Czysta woda, która zawiera właściwą ilość substancji mineralnych, jest niezbędna zarówno do picia, jak i przygotowywania posiłków. Od jej jakości zależy w dużej mierze zdrowie i samopoczucie. Prawidłowe nawodnienie organizmu to właściwe działanie wszystkich najważniejszych organów od nerek po skórę. Spożywanie wody dobrej jakości wpływa także na sprawność układu immunologicznego odpowiedzialnego za zwalczanie chorób, a nawet na stan włosów i paznokci. Pozbawiona zanieczyszczeń woda jest niezbędnym składnikiem przyrządzanych potraw i w bardzo dużym stopniu może wpływać na ich smak.

Niestety w wielu miejscach jakość wody nie jest najlepsza. Dotyczy to zarówno miejsc, do których jest ona dostarczana za pomocą sieci wodociągowej, jak i tych, gdzie korzysta się z własnego ujęcia w postaci studni głębinowej. Najprostszą metodą uzdatnienia wody i poprawy jej walorów smakowych jest odpowiednia filtracja. Istnieje wiele sposobów na oczyszczenie wody trafiającej do naszych kranów. Najlepszym wyborem jest korzystanie z procesów wieloetapowej filtracji, pozwalających na uzyskanie wody o dobrej jakości zarówno do celów spożywczych, jak i higienicznych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Global Concepts 2000 , która jest dystrybutorem urządzeń do filtracji wody.

Niezależnie od ilości etapów oczyszczania, którym zostanie poddana woda, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie procesu jej uzdatniania od filtracji mechanicznej. Pozwoli to na efektywne pozbycie się zanieczyszczeń stałych, które mogą się w niej znajdować. Filtracja mechaniczna polega na wychwytywaniu cząsteczek o określonej wielkości i zatrzymywanie ich na powierzchni wkładu filtrującego. W ten sposób można pozbywać się np. drobin piasku, niewielkich cząsteczek osadów, np. kamienia kotłowego osadzającego się wewnątrz rur czy fragmentów metalicznych, pochodzących z rdzy, której ogniska mogą się znajdować na fragmentach instalacji czy elementach pomp.

Gromadzące się na filtrach zanieczyszczenia powinny być jednak okresowo usuwane, ponieważ ich nagromadzenie zmniejsza przepływ i może osłabiać skuteczność działania filtra. W większości przypadków zabiegi tego rodzaju wymagają wyjęcia wkładu i dokładnego jego oczyszczenia. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą bardzo ograniczyć częstotliwość tego typu interwencji i sprawić, że są one łatwiejsze do wykonania.

Filtry do wody firmy Honeywell FF06 oraz FK06

Znakomitym rozwiązaniem, które przedłuża żywotność wkładu oraz ogranicza częstotliwość jego wymiany i sprawia, że czyszczenie wkładu jest prostsze i szybsze są filtry mechaniczne wyposażone w opcję opłukiwania wkładu filtracyjnego. Dzięki tej możliwości wkład może być opłukiwany z zewnątrz strumieniem przepływającej wody bez konieczności jego wyjmowania.

Zasada działania filtra z możliwością opłukiwania jest bardzo prosta. Oczyszczanie wody jest w urządzeniach tego typu prowadzone przy wykorzystaniu wkładu siatkowego. Woda dopływająca do filtra znajduje się po zewnętrznej stronie wkładu i przedostaje się do jego wnętrza, pozostawiając niesione zanieczyszczenia na metalowej siatce. Po przejściu przez filtr woda przepływa do jego górnej części, po czym może być skierowana do dalszego uzdatniania lub bezpośrednio do wykorzystania.

Mechanizm czyszczenia polega na otwarciu zaworu znajdującego się w dolnej części filtra. W momencie, gdy to nastąpi, część dochodzącego do filtra strumienia wody zostanie skierowana w dół, opłukując jednocześnie wkład. Za sprawą ciśnienia wody z obudowy filtra wypłyną wszystkie oderwane od wkładu drobiny. W modelach filtrów wyposażonych w przezroczystą obudowę kontrola stanu filtra jest bardzo łatwa, ponieważ użytkownik może wizualnie sprawdzić, czy wkład nie wymaga czyszczenia.

Bardzo udanymi konstrukcjami filtrów tego rodzaju są produkty firmy Honeywell – filtr do wody FF06 oraz FK06. Zapewniają one skuteczne pozbywanie się drobin rdzy, piasku i zanieczyszczeń pochodzących z używanych w instalacji uszczelnień, np. resztek pakuł. Przezroczysta obudowa z tworzywa sztucznego ułatwia kontrolę stanu wkładu, a różne średnice przyłączy umożliwiają zastosowanie filtra w wielu instalacjach.

Najważniejszą różnicą pomiędzy modelami FF06, a FK06 jest zastosowanie w tym drugim mechanizmu pozwalającego na regulowanie ciśnienia wody opuszczającej filtr. Dzięki zamontowanej w filtrze membranie połączonej ze sprężyną, ciśnienie wody na wyjściu może być zmniejszone w zależności od oporu stawianego przez zamontowaną sprężynę.

Poziom ciśnienia, przy którym przepływ zostanie zmniejszony, można regulować za pomocą pokrętła zwiększającego lub zmniejszającego siłę, z jaką sprężyna naciska na membranę. Model FK06 ma również możliwość podłączenia manometru odczytującego wartość bieżącego ciśnienia.

Filtry do wody firmy Honeywell FF06 oraz FK06 sprawdzą się w każdej instalacji wodociągowej do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Innowacyjny mechanizm opłukiwania filtra, a także możliwość regulacji ciśnienia w modelu FK06 pozwolą nie tylko na łatwą obsługę urządzeń, ale również na efektywną ochronę instalacji oraz podłączonych do niej elementów.

Materiał partnera