Filtry do turbin gazowych

Właściwy sposób filtrowania powietrza trafiającego do turbiny gazowej jest najważniejszym aspektem, o który trzeba zadbać po to, aby zapewnić jej optymalne warunki pracy. Brak odpowiedniej troski o ten aspekt może spowodować, że do wnętrza turbiny dostaną się cząsteczki, które ją uszkodzą lub zainicjują proces korozji. W niniejszym artykule sprawdzamy, jakie filtry stosuje się do ochrony turbin gazowych?

Filtry statyczne

Chyba najbardziej popularnym, a co za tym idzie najtańszym, sposobem na zapewnienie właściwej jakości powietrza zasysanego do turbiny są filtry statyczne. Możemy je spotkać na każdym kroku i w zależności od wielkości turbiny oraz warunki pracy mogą mieć zupełnie różne kształty. Zapytaliśmy pracownika firmy Proton Filters to, jakie rozwiązania filtrów statycznych można znaleźć na rynku? Powiedział nam, że dostępnych jest kilka rodzajów filtrów. Najbardziej popularne są filtry kieszeniowe. Z uwagi na swoje kompaktowe rozmiary często montuje się ja jako pierwsze i pełnią one filtratora wstępnego – podobnie zresztą jak filtry panelowe. W praktyce te dwa rozwiązania stosowane są zamiennie. Ich zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń o dużych średnicach, oraz usunięcie kropli wody z zasysanej strugi powietrza. Na kolejnym etapie znajdziemy filtry kompaktowe. Są małe i niezwykle wydajne, ponieważ na małej powierzchni ustawionych jest wiele metrów materiału filtrującego o drobnych oczkach. Na samym końcu powietrze trafia do filtrów patronowych, które można dostosować zarówno do pionowego, jak i poziomego przepływu strugi powietrza.

Filtry pulsacyjne

Zdecydowanie droższym i zarazem trwalszym rozwiązaniem są filtry pulsacyjne, które w nomenklaturze fachowej określa się również mianem samooczyszczających. Wykorzystuje się je do odpylania powietrza z zanieczyszczeń suchych, które nie kleją się do powierzchni. Niezwykle popularne rozwiązanie w przemysłach takich jak:

  • hutnictwo,
  • kamieniołomy,
  • produkcja cementu i innych sypkich materiałów budowlanych,
  • produkcja kruszywa.

Zasada działania jest dosyć prosta – zanieczyszczone powietrze doprowadzane jest do komory filtra i zostaje przetłoczone przez worki filtracyjne lub patronowe wkłady filtracyjne. Pył osadza się na ich zewnętrznej powierzchni, a kiedy warstwa pyłu jest zbyt duża, wtedy powierzchnię oczyszcza się działaniem cyklicznych impulsów sprężonego powietrza.

Warto zaznaczyć, że na rynku istnieją firmy trudniące się regeneracją i naprawą filtrów. Bardzo często jest tak, że metalowe elementy filtra nie są wcale uszkodzone w toku eksploatacji, a naprawy wymaga jedynie złoże filtracyjne. Koszt takiej usługi jest z pewnością niższy niż zakup nowego filtra.

Materiał partnera