Saper

Fakty i mity na temat pracy sapera

Nie bez powodu mówi się, że saper myli się tylko raz. Znawcy tematu żartobliwie stwierdzają, że myli się nawet trzy razy: wybierając ten zawód, żeniąc się i…ten trzeci raz, w pracy. Czy rzeczywiście jest to niebezpieczna, bardzo wymagająca i wyczerpująca profesja? Tego m.in. dowiesz się z naszego artykułu. Poznaj fakty i mity na temat pracy sapera.

Niewybuch i niewypał oznaczają to samo – MIT

W powszechnym mniemaniu niewybuchy i niewypały niczym się od siebie nie różnią. Prawda jest jednak zupełnie inna. Niewybuchy to bomby, pociski lub inne przedmioty zawierające ładunek kruszący, które nie zostały prawidłowo zdetonowane. Przyczyna tego mogła leżeć w chemicznym uszkodzeniu ładunku, błędzie konstrukcyjnym pocisku czy niewłaściwym uzbrojeniu zapalnika.

Z kolei niewypały to amunicja, która mimo stworzenia prawidłowych warunków do jej użycia, nie została odpalona. Powód mógł być taki sam, jak w przypadku niewybuchów. Inne przyczyny to np. zacięcie się broni, zawilgocony proch znajdujący się we wnętrzu naboju lub zatkany przewód zapłonowy w łusce.

Niezależnie od różnic między niewybuchami a niewypałami obie te kategorie pozostałości są równie niebezpieczne, nawet po kilkudziesięciu latach od czasu, gdy znalazły się w ziemi. Jeśli podejrzewasz, że znalazłeś niewypał lub niewybuch, absolutnie nie dotykaj tego przedmiotu. Najlepiej odgrodź miejsce jego występowania taśmą lub innym prowizorycznym ogrodzeniem i skontaktuj się z ekipą saperską. Specjaliści dokonają odpowiedniego rozpoznania znaleziska, a w razie konieczności – wywiozą i zdetonują materiał w odpowiednim miejscu – tłumaczy przedstawiciel firmy Dikar, zajmującej się m.in. robotami saperskimi i nadzorem saperskim nad inwestycjami budowlanymi.

Saper zajmuje się tylko rozbrajaniem min oraz detonowaniem niewybuchów i niewypałów  – MIT

W obiegowej opinii praca sapera polega wyłącznie na usuwaniu i detonowaniu niewybuchów czy niewypałów oraz rozbrajaniu min. W rzeczywistości jest to tylko i aż ważna część jego zadań. Saper zajmuje się również nadzorem saperskim, czyli gruntownym rozpoznaniem i bieżącym monitorowaniem prac ziemnych na wszystkich etapach na terenie budowy. Te działania podejmuje się w sytuacji, gdy teren pod daną inwestycję znajduje się na obszarze z utrudnionym dostępem lub gdy z uwagi na specyficzny rodzaj zabudowy niemożliwe okazuje się jego wcześniejsze skontrolowanie za pomocą urządzeń wykrywających. Nadzór saperski wymaga ciągłej obecności specjalistów na placu budowy i, jeśli zajdzie taka potrzeba, natychmiastowej reakcji na odkrycie materiałów potencjalnie niebezpiecznych. Jest nie tylko wyrazem troski o bezpieczeństwo, ale też praktycznym sposobem na zminimalizowanie ewentualnych przestojów w realizacji inwestycji.

Do zadań sapera należy także wyburzanie budynków i kominów metodą saperską, czyli wybuchową. To ciekawa i tańsza, a często i szybsza alternatywa dla wyburzania na drodze prac ręcznych czy przy użyciu maszyn. Jej dużą zaletą jest też ogromna precyzja.

Saper dodatkowo zajmuje się usuwaniem skał metodą saperską. W ten sposób może np. rozsadzić skały pod budowę domu, skruszyć je w celu obniżenia poziomu w piwnicy bądź wysadzić pod zbiorniki na nieczystości lub ułożenie instalacji, wyburzyć fundamenty czy rozłupać kamienie polne i głazy.

Działania sapera obejmują jednak nie tylko pracę na ziemi, ale też na powierzchni wody. Mowa o usuwaniu przeszkód w postaci zatorów lodowych metodą saperską. Celem wybuchu nie jest wysadzenie lodu w powietrze, lecz jego pokruszenie. Ta operacja przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy zagrożony jest np. most.

Saper może wykonać również w razie potrzeby ekspertyzę saperską. Określa się w niej stopień niebezpieczeństwa oraz wskazuje miejsca szczególnego ryzyka i możliwe zagrożenia wynikające ze specyfiki terenu. Precyzuje się również warunki bezpiecznego wykonania prac i wymogi, których spełnienie jest niezbędne do rozpoczęcia robót.

Praca sapera jest trudna i wyczerpująca – FAKT

Trudno dyskutować z tym, że praca sapera nie należy do lekkich i łatwych. Nie można się w niej pomylić, dlatego jest niewątpliwie bardzo niebezpieczna i obciążająca psychicznie. Wymaga wielkiej odwagi, a także dużej wiedzy, uważności i precyzji. Dodatkowo wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, spowodowanym m.in. koniecznością spędzania czasami nawet wielu godzin w ciężkim, niewygodnym i wywołującym niemal klaustrofobiczne odczucia kombinezonie.

Zawód sapera ma jednak również i swoje przywileje. Nie ma zbyt wielu profesji, w których można doświadczyć takiego przypływu adrenaliny i pozytywnego stresu. Jeśli jakaś praca zasługuje na miano ekstremalnej, to na pewno można tak określić tę wykonywaną przez sapera.

Materiał partnera