Ergonomia jako ważna cecha mebli biurowych

Kwestia wyboru mebli do biura to rzecz poważniejsza, niż można by sądzić. Jeśli nawet duża część społeczeństwa nie odczuwa jeszcze dotkliwych skutków siedzącego trybu życia, nie oznacza to, że można je lekceważyć. Osoby zaznajomione z tematem doskonale zdają sobie sprawę z roli, jaką odgrywa tutaj jakość krzeseł oraz biurek. Gdy te dobierze się we właściwy sposób, negatywne konsekwencje zdrowotne zostaną zminimalizowane, a same obowiązki wykonywane będą skuteczniej.

Jak się więc okazuje, nie ma niczego ważniejszego od ergonomii. Zanim więc w pełni urządzimy nową przestrzeń lub też zupełnie przeprojektujemy dotychczasowe wnętrze – zamiast skupić się na wzornictwie – postawmy przede wszystkim na wygodę. W dalszej części artykułu rozwiniemy te zagadnienia, omawiając je na przykładnie produkowanych dziś mebli biurowych. Zapraszamy do ciekawej lektury.

Czym jest ergonomia?

W najprostszym ujęciu, ergonomia jest nauką o pracy. Konkretnie dotyczy ona zaś jak najlepszego przystosowania narzędzi, maszyn i środowiska do anatomicznych oraz psychofizycznych możliwości człowieka. Dzięki niej możliwe staje się tworzenie efektywnych metod wykonywania pracy, a także eliminowanie źródeł tak zwanych chorób zawodowych. Przekładając to na specyfikę biura mówić można między innymi o odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich elementów wyposażenia, wybraniu fotela, zapewniającego wsparcie dla całego ciała, dobraniu biurka o wystarczającej wysokości oraz powierzchni, jak również o zamontowaniu optymalnego oświetlenia. Jeżeli bowiem swoje komputerowe obowiązki wykonujemy w niewłaściwych warunkach, szybko możemy zacząć narzekać na dolegliwości kręgosłupa, nadgarstków czy oczu. Za sprawą ergonomicznych mebli komfort pracy stale będzie utrzymywany na wysokim poziomie – nie będziemy odczuwać ani bólu, ani towarzyszącej mu frustracji.

Kilka słów o fotelu biurowym

Naprawdę dobry fotel biurowy – mówi przedstawiciel GRUPY TRAMS – posiada podłokietniki oraz zagłówek. Absolutną podstawą jest tutaj wygodne, regulowane siedzisko, a także specjalnie zaprojektowane oparcie. Powinno ono odznaczać się wyprofilowaniem dopasowanym do kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem części lędźwiowej. Takie krzesło spowoduje, że siedząca na nim osoba bez wysiłku zachowywać będzie wyprostowaną pozycję. Jeśli do tego oparcie można odchylić w tył – mamy do czynienia z produktem niemal doskonałym.

Świetnie skonstruowane biurko

Blat pracowniczego biurka musi charakteryzować się optymalnym rozmiarem. Miejsca na potrzebne dokumenty i przybory nie może zabraknąć – w przeciwnym razie natłok przedmiotów narzuci nienaturalną pozycję ciała. Świetnym rozwiązaniem okaże się duży zakres regulacji wysokości. Dzięki temu możliwe będzie wykonywanie – przynajmniej częściowo –  pracy na stojąco. Oprócz tego warto zwracać uwagę na stabilność całej konstrukcji, jak i jakość materiałów, z których została wykonana.

Kwestia jakości

Projektując biuro warto zadbać o to, by meble, jakie zamierzamy kupić były wyjątkowo solidne. Wyposażenie przeznaczone do użytku domowego z pewnością nie zda w tym przypadku egzaminu. Zdecydowanie lepszym wyjściem okaże się postawienie na propozycje dedykowane biznesowi. Trwałe, wykonane z porządnych tworzyw krzesła oraz biurka służyć będą przez długi czas, sprawiając, że taka inwestycja niezawodnie się zwróci.

Materiał partnera