Elementy wyposażenia jachtów

Amatorzy żeglarstwa do swoich wypraw przygotowują się niezwykle starannie. Bez względu na to, czy czarterujesz jacht, czy posiadasz własny, przed wyruszeniem z portu musisz dokładnie sprawdzić jego wyposażenie. Sprawnie działające oświetlenie, stery, filtry, bojlery, kabestany to gwarancja bezpieczeństwa na wodzie. Zobacz, co jeszcze może się przydać podczas żeglugi.

Nie ma jednej, uniwersalnej listy obejmującej niezbędne wyposażenie jachtu. O tym, co powinno znaleźć się na pokładzie, decyduje armator i osoba użytkująca łódź. Są jednak przedmioty, bez których wypływanie w rejs jest co najmniej nierozważne. Z naszego tekstu dowiesz się, co może się okazać potrzebne w kambuzie, kingstonie czy na kokpicie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W żeglarstwie, podobnie jak w innych dyscyplinach, zanim oddasz się sportowym emocjom, musisz sprawdzić swój sprzęt. Sprawny, nowocześnie wyposażony jacht to podstawa zarówno wtedy, gdy pływasz amatorsko i hobbystycznie, jak również zawodowo.

W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych osób przebywających na pokładzie zadbaj o obecność:

  • kamizelek ratunkowych ulokowanych w widocznych i łatwo dostępnych miejscach,
  • apteczki ze środkami do udzielania pierwszej pomocy, lekami przeciwbólowymi oraz lekami na chorobę morską,
  • dobrej jakości oświetlenie — zwróć uwagę na to, aby elementy instalacji i klosze były zabezpieczone materiałem wodoszczelnym,
  • zapas lin o różnej grubości, bloczków, szekli, karabińczyków.

Oświetlenie kabinowe, ściemniacze i zasilacze znajdziesz w profesjonalnym sklepie J&A Yacht Equipment. Akcesoria ledowe ułatwiają poruszanie się po jachcie i manewrowanie nim również po zapadnięciu zmroku. Ważne są też reflektory zewnętrzne, dlatego zawsze przed wyruszeniem w rejs, należy sprawdzić, czy działają prawidłowo.

Komfort żeglowania

Żeglowanie ma być przyjemnością, dlatego zatroszcz się o odpowiednią garderobę. W razie deszczu sprawdzą się kalosze i sztormiak, a także nieprzemakalne spodnie robocze. Warto też przygotować się na ewentualne usterki. Do przeprowadzenia prac naprawczych, gdy jesteś na wodzie, przydadzą się: kombinerki, taśma izolacyjna, szekle i linki. Dobrej jakości scyzoryk umożliwi rozplątanie sznurów, a płótno żeglarskie i igły (lub przynajmniej łaty do naklejania) pozwolą naprawić ewentualne zniszczenia żagla i dokończyć rejs zgodnie z planem.

Kiedy planujesz całodniowy, a nawet dłuższy rejs, zadbaj o wyposażenie kambuzy. Grzałki i bojlery umożliwią przyrządzanie posiłków. Przydatne okażą się też garnki, sztućce i zastawa stołowa.

Materiał partnera