umundurowanie strażackie

Elementy umundurowania strażackiego

W zbiorowej świadomości strażak jest zawsze ubrany w ognioodporny kombinezon, kask i duże rękawice. Oczywiście, elementy te stanowią części ich stroju roboczego. Jednak na niektóre okazje, które wymagają szczególnej oprawy, strażacy zakładają galowy, odświętny mundur. W oficjalnej garderobie można ich zobaczyć podczas różnego rodzaju uroczystości. Co składa się na umundurowanie strażackie?

Strażacki strój galowy – jak wygląda?

Strażacy często biorą udział w wydarzeniach wielkiej rangi. Są także zapraszani na obchody świąt państwowych. Dlatego wtedy zdejmują roboczy kombinezon i buty oraz ubierają się w elegancką odzież.

Mundur strażacki składa się z marynarki i spodni, które w wersji damskiej zastępowane są dłuższą spódnicą. Są one dopasowane oraz podkreślają sylwetkę. Częścią stroju musi być obowiązkowo koszula – biała i z długim rękawem. Każdy z pracowników straży pożarnej zakłada na oficjalne wydarzenia także nakrycie głowy. W przypadku mężczyzn jest to ciemnogranatowa czapka rogatywka. Kobiety natomiast ubierają czapkę dżokejkę w tym samym kolorze. Całość uzupełnia eleganckie, czarne obuwie. Aby dodać animuszu garderobie, strażacy przypinają do munduru srebrny sznur galowy, który jest przeplatany niebieską nitką.

Do munduru galowego przyczepia się również ordery, medale i odznaki. W takim stroju strażaka można zobaczyć podczas najważniejszych wydarzeń, takich jak wręczenie sztandarów, uroczystości złożenia kwiatów na grobach poległych czy w Dniu Strażaka. Strażacy noszący sztandar zawsze zakładają też białe rękawiczki.

Natomiast mundur strażacki z baretkami jest noszony w czasie przedstawień w teatrze, koncertów i innych wydarzeń mniejszej rangi, kiedy pracownik straży reprezentuje swoją jednostkę.

Należy podkreślić, że mundur strażacki to mundur zarówno dla OSP i PSP, a te dwa mundury nieco różnią się od siebie. Mundur PSP ma przypisany żółty/zloty sznur, natomiast dla OSP przewidziany jest sznur w kolorze srebrno niebieskim.

Ubiór wyjściowy strażaka

Nieco inaczej wygląda strój strażaka, który zakłada on na oficjalne spotkania.

„Mundur wyjściowy strażaka musi zapewniać mu komfort, ale także być uszyty z tkanin najlepszej jakości. Tylko użycie wysokogatunkowych materiałów zapewnia, że garderoba będzie służyła mu bardzo długi czas, a także efektownie się prezentowała” – mówi specjalista z Zakładu Krawieckiego Mieczysława Gawrona.

Mundur taki ma również ciemnogranatową barwę. W skład zestawu analogicznie wchodzi biała koszula, kapelusz, czapka rogatywka oraz czarne buty. Jednak bardzo ważnym elementem jest ciepła kurtka 3/4. Ma ona wszytą, odpinaną podpinkę.

Strażacki ubiór wyjściowy uzupełniają czarne skarpety w przypadku mężczyzn i beżowe rajstopy u kobiet. Zarówno panie, jak i panowie na każde wyjście zakładają czarny krawat.

Materiał partnera