przemysłowe linie lakiernicze

Elementy konstrukcji przemysłowych linii lakierniczych

Szybki postęp technologiczny sprawił, że zakłady przemysłowe i produkcyjne są stale udoskonalane pod kątem w pełni zautomatyzowanych maszyn. Zwiększa to wydajność pracy oraz jej precyzję, bo dzięki liniom przemysłowym cały proces obróbki można zaprogramować według konkretnych parametrów. Pełna automatyzacja nie ominęła również linii lakierniczych, których konstrukcja umożliwia nanoszenie powłok lakierniczych z dużą precyzją i powtarzalnością.

Projektowanie przemysłowych linii lakierniczych

Projekt linii lakierniczej powinien być opracowany dla konkretnego zakładu. Pozwala to dopasować poszczególne elementy konstrukcyjne do możliwości budynku oraz kategorii przeprowadzanych prac.  Dzięki pełnej personalizacji linii, można ją wykorzystywać do realizacji różnych zleceń i nanoszenia powłok lakierniczych na poszczególnych rodzajach materiałów.

Przemysłowe linie lakiernicze są obecnie tak wyspecjalizowane, że umożliwiają malowanie nawet dużych elementów w krótkim czasie – mówi specjalista z firmy Zugil – Projekt
z Wielunia. – Nowoczesny system sterowania pozwala tak zaprogramować maszynę, aby mogła w precyzyjny i wydajny sposób nanosić powłokę lakierniczą, zachowując przy tym dużą powtarzalność. – dodaje. Mimo że projekty linii lakierniczych są przystosowane do konkretnych wymagań, to poszczególne elementy konstrukcyjne są takie same.

Konstrukcja przemysłowych linii lakierniczych

Standardowa linia lakiernicza składa się z elementów konstrukcyjnych, które umożliwiają wykonanie podstawowej pracy. Wysoce wyspecjalizowane linie wyposażone są także
w dodatkowe udogodnienia, które zwiększają funkcjonalność i wydajność systemu. Wśród głównych elementów konstrukcyjnych każdej przemysłowej linii lakierniczej można wymienić:

  • transporter rolkowy,
  • obrotnicę,
  • kabinę lakierniczą,
  • wózek szynowy,
  • kabinę suszarniczą.

Przemysłowe linie lakiernicze wykorzystuje się do malowania samochodów, ich części składowych, a także mebli oraz innych materiałów. Z tego powodu ważne jest dopasowanie konstrukcji do konkretnych potrzeb zakładu i kategorii przeprowadzanych prac.

Etapy powstawania konstrukcji linii lakierniczych

Najważniejsze jest opracowanie projektu, który uwzględni parametry techniczne budynku oraz potrzeby użytkowe. Bierze się też przy tym możliwości ograniczenia kosztów produkcyjnych, aby zastosowane rozwiązania technologiczne nie obciążały budżetu przedsiębiorstwa. Firmy zajmujące się produkcją konstrukcji linii lakierniczych opracują projekt tak, aby inwestycja była opłacalna oraz jak najbardziej funkcjonalna.

Materiał partnera