Ekologiczna sól do odśnieżania

Odśnieżanie ulic i chodników jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa pieszych i pojazdów zimą. Dbanie o nawierzchnię w czasie mrozów i opadów śniegu należy do obowiązków zarządcy nieruchomości. Popularnym sposobem na usunięcie lodowej pokrywy jest posypywanie powierzchni solą przemysłową. Jednak ta substancja nie jest obojętna dla roślin, a także niszczy asfalt i szkodzi pojazdom. Czy jest alternatywa dla takiego sposobu odśnieżania?

Chlorek sodu jest popularnie stosowany do usuwania lodu, ponieważ działa szybko i skutecznie. Niestety efektów ubocznych takiego sposobu odśnieżania jest sporo. Sól powoduje korozję nie tylko elementów pojazdów, ale również infrastruktury, takiej jak ogrodzenia czy znaki drogowe. Ponadto jest to substancja wysoce szkodliwa dla roślin, ponieważ rozpuszczając się, wnika głęboko w glebę, uszkadzając korzenie. Aby uniknąć niepożądanych skutków, wiele osób decyduje się na zastosowanie chlorku magnezu. Jakie są zalety stosowania tego produktu?

Właściwości chlorku magnezu

Chlorek magnezu jest doskonałą alternatywą dla zwykłej soli drogowej. Tak jak ona sprzyja topnieniu lodu, jednak jego wpływ na środowisko nie jest tak szkodliwy. Dostępny jest w formie płatków lub granulatu i sprzedawany najczęściej w workach 25 kg.  Jak działa? W kontakcie ze zlodowaciałą powierzchnią substancja ta wydziela ciepło, które roztapia warstwę lodu i śniegu oraz zapobiega ponownemu oblodzeniu. Chlorek magnezu nie powoduje erozji nawierzchni i korozji pojazdów. Nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Nie powoduje powstawania białego osadu na obuwiu, ani odbarwień na kostce brukowej czy płytkach gresowych. Co ważne, chlorek magnezu działa skuteczniej niż chlorek sodu w przypadku niższych temperatur. Jego działanie można zaobserwować nawet przy temperaturze -50°C (gwarantowany efekt do -32°C).

Gdzie można zastosować chlorek magnezu?

Chlorek magnezu jest jednym z trzech środków chemicznych (obok chlorku sodu i chlorku wapnia) dopuszczonych przez Ministerstwo Środowiska do odśnieżania dróg publicznych, ulic i placów. Z racji swojej wyższej ceny, na drogach publicznych niestety wciąż używany jest jedynie jako dodatek do tańszej soli drogowej. Tymczasem jak mówi ekspert z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb z Rzeszowa:

Chlorek magnezu to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Jest stosowany do odśnieżania w ilości niemal dziesięciokrotnie mniejszej w porównaniu ze zwykłą solą drogową.

Właściciele posesji, których ogrodzenie przylega bezpośrednio do publicznego chodnika, mają obowiązek go odśnieżać. Aby zaoszczędzić czas i siły, warto rozważyć stosowanie chlorku magnezu. Stosując go, nie musimy obawiać się o stan kostki brukowej na podjeździe czy chodniku, czy też negatywnego wpływu na roślinność w przydomowym ogródku. Chlorek magnezu nie powoduje również urazów delikatnych łap naszych czworonogów.

Chlorek magnezu można zastosować także do usuwania śniegu z dachów płaskich, jeśli nagromadzona warstwa śniegu nie przekracza 20 cm. Rozwiązanie to możemy bez obaw stosować na dachach z nawierzchnią żwirową, w przypadku papy  lub innego materiału, warto zasięgnąć  informacji, np. u sprzedawców, czy preparat nie wpłynie niekorzystnie na te materiały. Chlorek magnezu pomoże nam także usunąć lód z rynien dachowych czy rur spustowych.

Ciekawostką jest, że chlorku magnezu używa się w stadninach koni do utrzymania odpowiedniej miękkości podłoża na padoku. Minimalizuje on ryzyko zamarzania i twardnienia podłoża, które uniemożliwiają jazdę. Jest przy tym bezpieczny dla końskich kopyt.

Materiał partnera