EKG i echa serca w diagnostyce psów i kotów

EKG i echo serca w diagnostyce weterynaryjnej psów i kotów

Badanie EKG oraz echo serca stanowią jedne z podstawowych narzędzi diagnostycznych przy ocenie prawidłowości budowy i pracy serca. Badania te są niezastąpione w przypadku, gdy podejrzewamy u swojego psa lub kota problemy kardiologiczne, ponieważ umożliwiają na przykład ocenę częstotliwości skurczów mięśnia sercowego albo wykrycie wad wrodzonych i nabytych. Wyjaśniamy, jak przebiegają takie badania i jak przygotować pupila.

Na czym polega elektrokardiografia (EKG)?

Badanie elektrokardiograficzne opiera się na analizie pracy serca za pomocą elektrod umieszczonych na skórze zwierzęcia. Wykrywają zmiany potencjału elektrycznego włókien mięśnia sercowego, które towarzyszą jego skurczom. Sygnały przekazywane są następnie do elektrokardiografu, który na ich podstawie generuje graficzny zapis zmian potencjału w czasie, przybierający postać charakterystycznej falowanej linii. Na podstawie zapisu EKG lekarz weterynarii może ocenić częstość akcji serca i jego rytm, a także wykryć potencjalne objawy niedokrwienia serca lub niektórych zaburzeń równowagi elektrolitycznej.

Wśród najczęstszych wskazań do wykonania elektrokardiografii wymienia się: podejrzenie arytmii (wynikające z nieprawidłowości zaobserwowanych w czasie osłuchiwania), powtarzające się omdlenia lub wstrząs pourazowy. Regularne badania EKG są także niezbędne u zwierząt obarczonych wadami serca, zwłaszcza na starość albo chorobami nowotworowymi.

Elektrokardiografia nie jest dla zwierzęcia bolesna i trwa zwykle od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, które większość psów i kotów jest w stanie wytrzymać spokojnie w pozycji leżącej lub stojącej z przymocowanymi elektrodami. Należy jednak pamiętać, że przed badaniem nie wolno podawać zwierzakowi żadnych leków uspokajających, które mogłyby wpływać na rytm serca.

Po co wykonuje się echo serca?

Echokardiografia, czyli echo serca, to nieinwazyjne badanie USG, które umożliwia monitorowanie ruchu mięśnia sercowego oraz zastawek sercowych, a także ocenę przepływu krwi w obrębie komór, przedsionków oraz dużych naczyń krwionośnych.

Jak wyjaśnia specjalista z lecznicy weterynaryjnej „Matuszewscy” w Pile:

Prawidłowo wykonane echo serca daje lekarzowi wgląd w budowę tego narządu, co pozwala łatwo wykryć różne wady anatomiczne, obecność dużej ilości płynu w worku osierdziowym albo zmiany nowotworowe.

Podobnie jak EKG, echo serca jest bezbolesne, jednak trwa stosunkowo długo (ok. 20 minut), dlatego zwierzę musi być spokojne, by umożliwić wykonanie badania. Jeśli pupil jest bardzo zestresowany lub agresywny, przed położeniem go na stole dobrze jest podać mu łagodny preparat uspokajający.

Materiał partnera