echosondy rybackie

Echosondy rybackie. Do czego służą?

We współczesnej szeroko pojętej żegludze wykorzystuje się bogaty asortyment urządzeń elektronicznych. Jak się jednak okazuje, elektronika morska służy nie tylko do celów nawigacyjnych czy komunikacyjnych, ale ma też istotne znaczenie w rybołówstwie. Do wspomagania połowów wykorzystuje się echosondy rybackie. Co warto o niech wiedzieć?

Czym są echosondy rybackie?

Echosondy służą do sondowania zbiorników wodnych w oparciu o zjawisko odbicia fal dźwiękowych. Jak sama nazwa wskazuje, echosondy rybackie wykorzystuje się w celu sondowania ryb, czy to pojedynczych okazów, czy całych ławic. To niezastąpione rozwiązanie znacznie zwiększające efektywność połowów. Dzięki echosondzie rybackiej można nie tylko określić położenie ławicy, ale też oszacować biomasę, ocenić ilość ryb oraz ich zachowanie (np. tor poruszania się), jak również dokonać pomiarów właściwości dna. Urządzenia tego typu są wykorzystywane zarówno w rybołówstwie morskim, jak i na rzekach oraz jeziorach. Jest to przy tym rozwiązanie przeznaczone nie tylko dla jednostek i gospodarstw rybackich, ale również dla instytucji naukowych, np. biologicznych. Pozwala bowiem nie tylko na detekcję ryb, ale także na oszacowanie ich zasobów w danym zbiorniku, jak również monitorowanie migracji w rzekach.

Nowoczesne echosondy rybackie i ich zalety

Renomowane firmy dostarczające wysokiej jakości elektronikę morską, czego przykładem jest firma Escort, oferują bogaty asortyment echosond rybackich, dzięki czemu można dobrać odpowiednie urządzenie do specyfiki połowu i danego statku. Rozwój technologii pozwolił zastąpić tradycyjne echosondy przenoszące dane na papier, nowoczesnymi urządzeniami wyświetlającymi wszelkie niezbędne informacje na monitorze cyfrowym. Obecnie pożądane są echosondy rybackie sieciowe o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na zbliżenie i rozszerzenie obrazu, a także uzyskanie dokładnych informacji o biomasie. Wyróżniamy przy tym echosondy rybackie w wersji bezkablowej, a także urządzenia kablowe. Aby jakość obrazu była zadowalająca, urządzenie powinno skutecznie eliminować szumy i różnego rodzaju zakłócenia. Nowoczesna echosonda powinna nie tylko przekazywać informacje na temat ławic, ale umożliwiać też detekcję dna, oceniając np. jego twardość i rozróżniając jego poszczególne rodzaje. Istotne znaczenie ma również możliwość wprowadzania indywidualnych ustawień i zdalnego sterowania oraz dodatkowe funkcjonalności, takie jak możliwość przechowywania obrazu. Jak więc się okazuje, echosondy rybackie to niezastąpione rozwiązanie w szeroko pojętej dziedzinie rybołówstwa.

Materiał partnera