laboratorium

Dygestoria laboratoryjne – do czego służą?

Dygestorium to wyciąg laboratoryjny, czyli, mówiąc w uproszczeniu, przeszklona komora o kształcie szafy, która zaopatrzona jest w wydajny wentylator. Zadaniem tego urządzenia jest ochrona laboranta przed szkodliwym działaniem substancji, które biorą udział w reakcjach chemicznych, a dodatkowo ochrona przed ewentualnymi eksplozjami i pożarami. W naszym artykule przyjrzymy się, jak zbudowane są dygestoria i jakie jest ich główne przeznaczenie.

Restrykcyjne kryteria polskich norm

Wyciągi laboratoryjne stosowane są przede wszystkim w laboratoriach chemicznych, biologicznych i analitycznych, a także przy niektórych rodzajach produkcji przemysłowej. Polska Norma PN EN 14175, na której powinny opierać się projekty inżynierskie dygestoriów, bardzo restrykcyjnie definiuje kryteria dla technologii przepływu powietrza. Norma kładzie duży nacisk na badania współczynników stopnia hermetyczności podczas pracy, także przy otwartych oknach – prowadzenie prac byłoby niemożliwe z ciągle zamkniętymi oknami. Producenci mebli specjalistycznych, którzy zajmują się także projektowaniem i produkcją dygestoriów laboratoryjnych, jak Polon Labor z Torunia, muszą więc szczególnie dbać o każdy detal.

Charakterystyka dygestorium i zadania wyciągów laboratoryjnych

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, podstawowym zadaniem dygestorium jest zapewnienie ochrony pracownikom laboratorium podczas pracy. Dygestorium musi więc uniemożliwiać substancjom chemicznym wydostawanie się do pomieszczeń laboratoryjnych, a zamiast tego odprowadzać je za pomocą ciągłego, zaawansowanego systemu wentylacji. Gdy wybieramy dygestorium do wyposażenia laboratorium, interesuje nas więc nie tylko standardowy wymiar i wspomniane współczynniki stopnia hermetyczności czy konstrukcja (zwykle metalowa lub ceramiczna na podłożu drewnopochodnym). Powinna nas interesować także średnica wentylacji oraz zapotrzebowanie na powietrze do właściwej pracy urządzenia. Na przykład: dla dygestorium firmy z Torunia, któremu się przyglądamy, o szerokości 1200 mm, zapotrzebowanie na powietrze wynosi 530 m3/h. Warto też zwrócić uwagę, że każde dygestorium laboratoryjne jest wyposażone w zlewik ceramiczny, dwa zawory i dwie wylewki wody, a także dwa gniazda elektryczne i oświetlenie. Nie jest to więc zwykła szafka z wentylacją, a zaawansowane urządzenie.

Laboratorium jest specyficznym środowiskiem pracy, a więc zawsze wymaga odpowiedniego wyposażenia – nie tylko urządzeń, ale i mebli, które muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymagania odnośnie do bezpieczeństwa i higieny pracy. Wyposażenie powinno być więc produkowane z materiałów najwyższej jakości i nie warto na nim oszczędzać.