Wybór kwiatów na ceremonię pogrzebową | Porady i sugestie

Dobór odpowiednich kwiatów na pogrzeb

Kwiaty to ważny element ceremonii pogrzebowej. Wieńce i bukiety składane na trumnie oraz grobie stanowią wyraz czci, jak również symboliczny gest pożegnania wobec osoby zmarłej. Z tego powodu, powinny być one wybrane z wyjątkową rozwagą i ostrożnością. Chodzi o rodzaj kwiatów, jak również ich kolor i ilość. Co mówi tradycja i dobre obyczaje?

Rodzaje kwiatów i ich znaczenie

Ogromne znaczenie przy wyborze kwiatów pogrzebowych ma ich symbolika. W polskiej tradycji funeralnej za symbol śmierci, smutku i zadumy uchodzi powszechnie chryzantema. Bukiety i wieńce chryzantemowe to stały element cmentarnych dekoracji, widywany nie tylko w dniach pochówku. Kwiatem dość mocno kojarzonym z ceremonią pogrzebową jest również lilia, która wyraża niewinność, czystość i współczucie wobec bliskich osoby zmarłej.

To oczywiście nie wszystko. W wiązankach pogrzebowych możemy zdecydować się również na inne wybory, np. goździki czy mieczyki. Te pierwsze stanowią symbol miłości, wiecznej pamiątki i hołdu. Te drugie kojarzą się ze szczerością i moralnością. Sporą zaletą goździków jest ich wytrzymałość – to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych. Mieczyki zaś, dzięki długim łodygom i wielu barwom, stwarzają ogromne możliwości aranżacji kompozycji kwiatowych.

Do innych kwiatów, widywanych w trakcie ceremonii pogrzebowej, należą m.in.: hortensje (bardzo odporne na warunki atmosferyczne, mogą rozkwitać przez wiele lat), wrzosy (symbol przemijania), gerbery (symbolizujące podziw), kalie, a także róże. Bukiety i wieńce z różami są dość uniwersalnym wyborem, sprawdzającym się niemal zawsze. W zależności od koloru, każda róża wyraża coś innego. Tu dochodzimy do kolejnej, niezwykle ważnej kwestii…

Kolor i sposób przygotowania kwiatów

Podobnie jak poszczególne rodzaje kwiatów, także ich kolory mają znaczenie symboliczne. Łagodne odcienie kremowe i białe oznaczają przede wszystkim niewinność. Barwy niebieskie to wieczność i nadzieja. Czerwień, zgodnie ze skojarzeniami, symbolizuje miłość. Oczywiście w przypadku ceremonii pogrzebowych ogromną rolę odgrywa czerń, czyli symbol smutku i żałoby. Mimo to, w tradycji pogrzebowej nie jest przyjęte wręczanie czarnych kwiatów. Są one zresztą rzadkie i trudne do zdobycia. Barwami czerni są za to pokrywane żałobne wstęgi.

Kiedy ustalimy rodzaj i kolor kwiatów, powinniśmy pomyśleć nad ich kompozycją. Przyjęło się, że bukiety i wiązanki pogrzebowe mają parzystą liczbę kwiatów. Stwarzają poczucie ładu i harmonii, są też prostsze w aranżacji. Kupując kwiaty, warto też wziąć pod uwagę zażyłość ze zmarłym. Najbliższa rodzina z reguły kupuje duże wiązanki ze wstęgami i napisami. Dalecy znajomi, jako oznakę szacunku i pamięci, mogą spokojnie wręczyć zwyczajne cięte kwiaty.

Jeżeli mamy problem z wyborem kwiatów na pogrzeb, warto poprosić o pomoc fachowców. Przedstawiciele zakładów i domów pogrzebowych mają w tej kwestii bardzo duże doświadczenie. Nie tylko udzielają cennych porad i wskazówek, ale też tworzą kompozycje na zamówienie. Przygotowywaniem przepięknych wiązanek i rozmaitych odmian bukietów na ceremonię pochówku zajmuje się m.in. Zakład Usług Pogrzebowych Anubis z Wrocławia.

Materiał partnera